GÜNDEM

Beşiktaş saldırısının düzenleyen teröristlerin kimlikleri belirlendi

İstanbul Beşiktaş'ta 37'si polis 44 kişinin şehit olduğu, 155 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili soruşturma sürdürülüyor. 2 bombacının kimliği belirlendi.

Beşiktaş saldırısının düzenleyen teröristlerin kimlikleri belirlendi
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 13 kişinin de sorgusu devam ediyor.

Polis saldırıda kullanılan bomba ile ilgili bazı ayrıntılara ulaştı. Bombada TNT ve RDX karışımı patlayıcıların kullanıldığı belirlenirken üçüncü bir kimyasal madde izine de rastlandı. Bombanın fabrikasyon yapımı olduğu belirtiliyor.

Saldırıda kullanılan patlayıcıları bir araya getirme kabiliyetinin üst düzey askeri personel bilgisi gerektirdiği bu nedenle bombanın yurt dışında yardım alınarak hazırlandığı ve Türkiye'ye sokulduğu değerlendiriliyor.

Laboratuvarlarda üretiliyor

Kimyasal bir patlayıcı olan TNT, bomba yapımında patlayıcı madde olarak kullanılıyor. RDX ise, sadece laboratuvar ortamında üretiliyor. TNT ve RDX askeri amaçlı patlayıcılar kategorisinde yer alırken, ikisi de hassas olmayan patlayıcılardan.

Kimlikleri belirlendi

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Beşiktaş'taki hain saldırıyı düzenleyen PKK'lı 2 teröristin kimliğinin belirlendiğini açıkladı.

Çalışkan, bombalı saldırıyı düzenleyen iki teröristin kimliklerinin belirlendiğini, soruşturmanın akamete uğramaması için sınırlı bilgi paylaşımı yapıldığını belirtti.

Konular:

Yorumlar