GÜNDEM

Biden: Türk hükümetiyle iş birliği yapacağız!

ABD Başkan yardımcısı Biden ile Başbakan Yıldırım açıklama yapıyor.

Biden: Türk hükümetiyle iş birliği yapacağız!
Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Biden ortak basın açıklaması yaptı. ABD Başkan Yardımcısı Biden, "TBMM'yi gezdim ve siz çok şükür ki orada değildiniz" dedi. Biden konuşmasında şunları söyledi:

"Ziyaretim ile dünyaya mesaj verdik. Müttefik olarak şunu söyleyebilirim ki ABD Türkiye'yi her zaman desteklemektedir. Türk halkı ve hükümeti herhangi bir şekilde yardım isterse bunu sağlayacağız. Demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. ABD 15 Temmuz'u derhal kınadı. Türkiye'ye desteklerini bildiren ilk liderlerden birisi Obama'dır."


"OLAYLARIN CİDDİ OLUP OLMADIĞINI ANLAYAMADIK"

Bu ihanet neticesinde sadece TBMM'nin değil Türk halkınında güvenlik duygusunun zedelenmiş olduğunu belirten ve cep telefonu ile yapılan görüşmeyi izlediklerini söyleyen Biden "Türkiye yerine biz olsaydık tüm dünya bunun neticesini görürdü.

"TÜRK HALKININ CESARETİNE HAYRAN KALDIK"

ABD Başkan yardımcısı Biden "Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Demokrasilerini korumaya çalıştırlar. Siz onlara şehit diyorsunuz biz onlara kahramanlar diyoruz. Tekrar Sayın Başbakan'a ve tüm Türk halkına hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevdiklerine baş sağlığı dilemek istiyoruz." dedi.

"TÜRKİYE'NİN ABD'DEN DAHA İYİ BİR DOSTU YOKTUR"

Türkiye ile ortak değerlerde birlikte olduklarını  ve Türkiye'nin ABD'den daha iyi dostu olmadığını belirten Biden:

"Bizim hukuk uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışıyorlar. FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi için deliller inceleniyor. Bu belgelerin hazırlanması gerekiyordu. Biz hiçbir şekilde müttefikimizin karşısında bir suçluyu koruyamayız. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle birşeye tolerans gösteremez." dedi.

"KOALİSYON KUVVETLERİ DAEŞ'İ VURMAYA DEVAM EDECEK"

Türkiye'nin göçmenlere kucak açmasından dolayı teşekkür eden Biden: "Koalisyon kuvvetleri DAEŞ'i vurmaya devam edecek. Biz daimi bir politik çözüm yolu bulmak için çalışacağız."  dedi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: BU ZİYARET SIRASINDA BAŞTA 15 TEMMUZ KANLI DARBE GİRİŞİMİ OLMAK ÜZERE FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMA FIRSATI YAKALADIK


Başbakan Binali Yıldırım: "ABD ile Türkiye'nin köklü ilişkileri var. Bu ilişkilerin olumsuza dönüşmesine asla müsade etmememiz gerekiyor. Teröristbaşının iadesi, cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğimiz artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü, bu konudaki hayal kırıklığı da çok hızlı bir şekilde müspete dönecektir." dedi.


Konular: başbakan, canlı, konuşma,

Yorumlar