GÜNDEM

Bin 656 kişi sosyal medyada terör propagandasından tutuklandı

İçişleri Bakanlığı sosyal medyada terör operasyonu kapsamında son 6 ayda toplam 3 bin 710 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunların bin 656'sının ise tutuklandığını açıkladı.

Bin 656 kişi sosyal medyada terör propagandasından tutuklandı
İçişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama ile sosyal medyada terör propagandası yapan bin 656 kişinin tutuklandığı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

"İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda Sosyal Medya üzerinden halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden 3.710 kişi hakkında adli işlem yapılmış, bunlardan 1.656'sı tutuklanmış, 1.203'ü Adli Kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 84'ünün ise gözaltı işlemi devam etmekte olup; 767'si gözaltından serbest bırakılmıştır.

Hali hazırda açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli süreç devam etmektedir.

Öte yandan, her alanda olduğu gibi sosyal medya alanında da terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmekte olup; suç ve suçlularla mücadele birimlerimizin teknik kabiliyetlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası servis sağlayıcı, kurum ve kuruluşlar ile yürütülen iş birlikleri de en üst seviyeye taşınmıştır."

Konular: Propaganda, içişleri bakanlığı, terör, Sosyal medya,

Yorumlar