GÜNDEM

Bir ülkeden daha FETÖ'ye inceleme

Terör örgütü FETÖ ile ilişkisi bulunan Kazak-Türk Eğitim Vakfı'na (KATEV) bağlı okulların bir ay içerisinde gözlem altına alınacağı bildirildi.

Bir ülkeden daha FETÖ'ye inceleme
Türkiye'nin bölgesinde ve dünyadaki söz sahibi duruşu, terör örgütü FETÖ'nün bir virüs gibi bulaştığı ülkelerden kazınmasında da önemli rol oynuyor.

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bakanlık ve ilgili başka kurum yetkililerinden oluşan çalışma grubu tarafından KATEV’e bağlı okullarda incelenmesi gereken konulara ilişkin liste hazırlandığını belirtildi.

Açıklamada, çalışma grubunun 30 gün içerisinde yapacağı denetleme sürecinde okulların yerel eğitim kanununa uygunluğu, faaliyetleri ve kurumlara lisans verilmesine ilişkin koşulları karşılayıp karşılamadıklarının kontrol edileceği, denetleme sonucuna göre okulların kanunlara uygun olup olmadığına ilişkin karar verileceği belirtildi.

NAZARBAYEV DÜĞMEYE BASTI

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 5 Ağustos’ta Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı ortak basın toplantısında, Türkiye karşıtı faaliyetlerde bulunanları desteklemeyeceklerini belirterek, iki ülkenin eğitim bakanlıkları tarafından ortak komisyon oluşturulacağını ve KATEV'e bağlı okullarının kontrol edileceğini söylemişti.

Kazakistan’da FETÖ bağlantılı KATEV bünyesinde çok sayıda okul bulunuyor.

Konular: katev, terörö örgütü, türkiye, çalışma,

Yorumlar