GÜNDEM

Bloomberg'ten Türkiye'ye akıl almaz karalama

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, içeriğinde baştan sona kadar Türkiye'yi karaladığı bir dosya yayınladı. Başta Cumhurbaşkanlığı sistemini hedef alan kuruluş, Fırat Kalkanı Harekatı ve Türkiye'nin uluslararası toplumdaki yükselen değerinden duyduğu rahatsızlığını belli etti. Rize meydanında yapılan tadilat dolayısıyla, Atatürk...

Bloomberg'ten Türkiye'ye akıl almaz karalama
Türkiye'nin yükselen grafiğinden rahatsız olan Amerikan merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, anayasa değişikliği ve referandum süreci üzerinden iftiralarla kara propaganda yapıp, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldı.

"Erdoğan her zaman istediğine şimdi çok yakın" başlığıyla servis edilen baştan sona kadar çarpıtma ifadelerle dolu yazıda, Rize'de meydan genişletme çalışmaları dolayısıyla Valilik önüne taşınan Atatürk heykeli üzerinden çığırtkanlık yapıldı.

Atatürk'ün heykelinin yerinin değiştirmesinin "Türkiye'nin geleceği açısından bir sembol" olarak değerlendirilen yazıda, "Türkiye'de, Cumhuriyet elden gidiyor, yeni bir imajla yeni bir sistem inşa edilmeye çalışılıyor" algısı oluşturuldu.

Hedef Türkiye ekonomisi

Türkiye'nin Suriye'de başarılı bir şekilde sürdürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı'nı da karalamaktan geriye durmayan yayın kuruluşu, "NATO'nun ikinci büyük ordusu olan Türkiye, Suriye'de savaşta. Bu da ekonomiyi etkiledi" şeklinde ifadelere yer vererek, ekonomi üzerinden saldırmaya çalıştı.

Uluslararası faiz lobilerinin Türkiye'ye karşı oynadığı oyunlarla birlikte doların yükselmesine yönelik atıfta bulunulan yazıda, Türk ekonomisinin risk altına olduğu öne sürüldü.

Türkiye'nin bölgedeki rolünden rahatsız oldular

Türkiye'nin Ortadoğu'daki etkin rolünden rahatsız olunduğunun mesajları verilen yazıda, Türk dış politikasının Osmanlı'dan bu yana Ortadoğu'daki hedeflere her zaman olduğundan daha çok odaklanıldığı savunuldu. Türkiye'nin komşu ülkelerinde, kendi güvenliğini de ilgilendiren meselelere müdahil olmasından rahatsız olan Bloomberg, Suriye ve Irak'taki onlarca yabancı ülke askerini ise görmezden geldi.

Konular: fırat kalkanı, türkiye, ABD, bloomberg,

Yorumlar