GÜNDEM

Boğaz'dan iki Rus savaş gemisi daha geçti

Ateşkesin sağlanamadığı Suriye'de ABD ile görüşmeleri sonlanan Rusya'ya ait iki savaş gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Akdeniz'e yöneldi.

Boğaz'dan iki Rus savaş gemisi daha geçti
Suriye konusunda ABD ile iki gün önce ipleri koparan Rusya'nın savaş gemileri bugün öğle saatlerinde İstanbul Boğazı'ndan geçerek Akdeniz'e doğru hareket etti.

Birçok kez İstanbul Boğazı'nı kullanan Rus savaş gemilerinin, geçiş zamanlaması dikkat çekiyor. İç savaşın tüm şiddetiyle devam ettiği Suriye'deki en önemli oyun kurucu pozisyonunda olan Rusya, ABD ile iki gün önce ipleri koparmıştı.

Eylül ayındaki Kurban Bayramı'nda ilan edilen geçici ateşkesin ardından bir süre silahların sustuğu ülkede, dünya devleri arasındaki görüşmeler sonuç vermedi ve ateşkes çöktü.

Moskova yönetimi, son olarak Suriye topraklarına S-300 füze sistemi yerleştirdiğini dün ilan etmişti. Rus üssünün bulunduğu liman kenti Tartus'a yerleştirilen füzelere ABD tepkili. Washington kanadı, saatler sonra yaptığı açıklamada Suriye'de askeri seçeneklerin masaya geleceğini duyurmuştu. 

Washington Post gazetesi ise, ABD uçaklarının doğrudan Şam rejimini vurabileceğini yazdı.

Konular: istanbul boğazı, kurban bayramı, türkiye, rusya,

Yorumlar