GÜNDEM

Çavuşoğlu: Tahliyeler tamamlanmadı

Rusya'nın duyurduğu 'Tahliyeler tamamlandı' bilgisini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yalanlayarak, "Tahliyeler henüz tamamlanmadı. Halen binlerce insan bekliyor." dedi.

Çavuşoğlu: Tahliyeler  tamamlanmadı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halep'teki tahliye sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Sorunun aşılması için az önce İranDışişleri Bakanı Cevad Zarif'le görüştüm." dedi. Öte yandan Çavuşoğlu, Rusya'nın duyurduğu 'Tahliyeler tamamlandı' bilgisini de yalanlayarak 'Tahliyeler henüz tamamlanmadı. Halen binlerce insan tahliye olmayı bekliyor.' dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Halep'te son gelişmeleri başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere takip ediyoruz. Burada sıkışan insanların kurtarılmasıyla ilgili çalışmalar var. Aksayan durumlar da oluyor. Türkiyeolarak Suriye'de ateşkesi, barışı ve siyasi çözümü önerdik. Çok önemli çabalar sarf ettik.

"Acilen ihtiyaç var'' 

Muhalefete de her zaman en iyi çözümün siyasi çözüm olduğunu ve Cenevre'deki müzakerelere katılmaları gerektiğini söyledik. Muhalefet de her seferinde Cenevre'de sonuç alınmasa da görüşmelere katıldılar. Suriye'de şu anda da bir siyasi geçiş sürecine acilen ihtiyaç var.
Rejim Yanlısı Gruplar 800 Kişiyi Rehin Aldı

"Rusya ile ciddi temaslarımız oldu''

BMGK kararları ve Cenevre bildirisi bunun parametreleridir. Siyasi çözüme geçilmesi gerekiyor. Çok taraflı çabalarımızdan sonra alınan kararların ihlal edildiğini, rejim ve rejime destek veren gruplar tarafından ihlal edildiğini gördük. Yeni öneriler de getirdik ama Türkiyeolarak biz gerek bölgedeki aktörlerle, gerekse yine Suriye'deki diğer iki aktörle, Rusya ve İran'la da temaslarımız oldu. Rusya'yla ilişkilerimizin normalleştirilmesi sürecinden sonra Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın Putin'le görüşmeleri çerçevesinde ciddi temaslarımız oldu.

Özellikle Rusya'yla muhalefeti bir araya getirme çalışmaları yaptık. Rusya'ya şunu söyledik; 'Muhalefet size karşı değil, şu anda yaptıklarınıza karşı' Şu anda temaslar devam ediyor. Tüm bunlar devam ederken Halep'te durum hep kötüye gitti. Ateşkes bir türlü sağlanamadı, siviller bombalandı, hastaneler bombalandı. Tarihte görmediğimiz vahşetin değişik boyutlarını Suriye'de, Halep'te gördük. Biz burada sessiz kalamazdık, çözüm bulmamız gerekiyor"

"Engellere baktığımız zaman rejim ve destekçiler tarafından engel çıkartılıyor. Rejimin insani konularda hassas olmadığını biliyoruz. Hassas olsaydı son 6 yılda 600 binden fazla insani öldürmezdi. Arazide farklı gruplar var. Böylesine bir durumda siyasi çıkar elde etmeye çalışanlar var. İnsani konuları siyasete alet etmek isteyenler var dolayısıyla aksaklıklar oluyor. Hepsini ciddi bir çabayla yoğun temaslarda bulunarak sonuç elde etmeye çalışıyoruz. Çok karmaşık bir durum."

İran önemli bir aktör

"İran Dışişleri Bakanı'yla görüşmelerle ilgili) İran burada önemli bir aktör. Her zaman Suriye'de kalıcı çözüm için Rusya ve İran'ın yapıcı rolü önemlidir dedik. Arazide değişik gruplar var, Şii gruplar var. Rejimin ve o grupların çıkardığı engelleri aşmak için görüşmeler olacak. Kuşatma altında olan Şii ve Sunni köyler var. Bazı Şii ve Sunni köylerin karşılıklı boşaltılmasıyla ilgili bir anlaşma sağlandı. Bu köylerde yaşayanlar insan, hiç ayrım yapılmaksızın kuşatmadan kurtulması gerekiyor. Halep'teki mutabakatlarda engel çıkarılmaması gerekiyor."

Rsya'yı yalanladı 

Öte yandan Bakan Çavuşoğlu Rusya'nın "Tahliyeler tamamlandı" şeklinde duyurduğu haberi yalanlayarak "Tahliyeler henüz bitmedi" diye konuştu.

Konular:

Yorumlar