GÜNDEM

CHP ve HDP'nin 'hayır' ittifakı

Daha önce bir çok konuda Türkiye'ye karşı kol kola giren CHP ve HDP şimdi de referandum süreci için ortak kampanya başlattı.

CHP ve HDP'nin 'hayır' ittifakı
Dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde karşı karşıya gelen CHP ve HDP, anayasa değişikliğine ilişkin referandum için "hayır" cephesinde kol kola girdi.

Kaçaklar Almanya'da buluştu

CHP ve HDP'nin "hayır" ortaklığının ilk örneği yurtdışındaki bir etkinlikte gerçekleşti. Dokunulmazlıkların TBMM'de görüşüldüğü dönemde yurtdışına kaçan ve aylardır Türkiye'ye dönmeyen HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, yayınları RTÜK tarafından durdurulan Yol TV'nin Almanya'nın Köln şehrinde gerçekleştirdiği "dayanışma" etkinliğine birlikte katılarak "referandumda hayır" çağrısı yaptılar.

Referandum için birleşme çağrısı

Geçtiğimiz hafta düzenlenen etkinlikte CHP'yi temsil eden Mehmet Tüm ile HDP'li kaçak vekil Ertuğrul Kürkçü, yurtdışındaki HDP'li ve CHP'li seçmenlere seslenerek, referanduma sunulacak olan anayasa değişikliğine karşı dayanışma önerisinde bulundular. Gecede Kürkçü, AK Parti'ye karşı bütün güçlerin birleşmesi ve kararsız seçmenin ikna edilmesi çağrısında da bulundu.

Kürkçü'den Kemal'e övgü

HDP'li Kürkçü ve CHP'li Tüm'ün etkinliğine katıldığı Yol TV'nin yayınları, "Terör örgütlerini övdüğü, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, cumhurbaşkanına hakaret ettiği ve lisansı olmadan yayın yaptığı" gerekçeleri ile RTÜK tarafından aralık ayında durdurulmuştu. HDP'li Kürkçü geçtiğimiz gün Twitter hesabından paylaştığı bir mesajında da, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "ÖTV" konusunda yaptığı açıklamalara övgüler dizmişti.

TSK ile teröristi bir tuttu

Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Eylül 2015'te Hakkari Dağlıca'da meydana gelen terör olayları için yerel gazetelere gönderdiği basın bildirisinde skandal sözler kullanmıştı. Sözde, terörü lanetlemek için kaleme aldığı metinde PKK'lı teröristleri ile Emniyet ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını bir tutan Mehmet Tüm "Taraflar silah bıraksın" çağrısında bulunmuştu. HDP'nin söylemlerinden farksız olan bu açıklamalar sosyal medyada birçok kişi tarafından da çok sert bir dille eleştirilmişti.

FETÖ'cüler için yine yoklama yaptı

FETÖ zanlıları için mitingde yoklama yapan Kılıçdaroğlu skandalı bu kez Meclis'e taşıdı.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci Ahmet Şık'ın 39 gündür tutuklu olduğunu belirterek serbest bırakılmasını istedi. Ancak Kılıçdaroğlu Şık'ın yanında FETÖ zanlılarının da isimlerini sayarak, "Atilla Taş neden hapiste? Murat Aksoy, Nazlı Ilıcak, Ali Bulaç, Altan kardeşler neden hapiste? Hep birlikte bütün köşe yazılarının, bilim insanlarının özgürce yazı yazmalarını istiyoruz" dedi. Kılıçdaroğlu daha önce Adana'da yaptığı bir mitingde de aynı isimleri saymıştı. CHP lideri anayasa referandumunda 'tek adam' sisteminin oylanacağını da ileri sürdü.

Konular: Ertuğrul Kürkçü, yol tv, Chp, mehmet tüm,

Yorumlar