GÜNDEM

CIA Başkanı Pompeo Ankara'ya geliyor!

CIA Başkanı Mike Pompeo resmi temaslarda bulunmak üzere yarın Türkiye'ye geliyor.

CIA Başkanı Pompeo Ankara'ya geliyor!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın dün gece yaptığı görüşme sonrası ABD'den Ankara'ya ilk üst düzey görüşme gerçekleşecek.

CIA Direktörü Mike Pompeo, ilk yurtdışı ziyaretini yarın Türkiye’ye gerçekleştirecek. Ziyaret kapsamında Türk yetkililerle PYD ve FETÖ başta olmak üzere gündem maddelerini istişare edecek.

Masada FETÖ ve PYD konuları olacak

Pompeo, ziyaret kapsamında Türk yetkililerle PYD ve FETÖ başta olmak üzere gündem maddelerini istişare edeceği öğrenildi.

İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor

Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü için aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas vekili Mike Pompeo, geçen ay Senato'da yapılan oylamada gerekli sayıya ulaşarak CIA'in yeni patronu olmuştu. Pompeo, İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor, bu ülkeyle varılan nükleer anlaşmaya sert bir şekilde karşı çıkıyor.

CIA Başkanı Pompeo kimdir? 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA başkanlığına aday gösterdiği Cumhuriyetçi Kansas milletvekili Mike Pompeo ABD Senatosu'nun onayıyla CIA'in yeni patronu oldu.

Temsilciler Meclisi'nde üç dönem Cumhuriyetçi Parti'den Kansas milletvekili vekili olarak görev yapan ve aynı zamanda İstihbarat Komitesi üyesi olan Pompeo, Washington'da İran karşıtı söylemleriyle tanınıyor.

Pompeo, Libya'nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğu'na 2012 yılında düzenlenen saldırıya ilişkin soruşturma sırasında aldığı görevle Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'a yönelik sert eleştirilerinden sonra partisinde yükselen isim olmuştu. İran ile varılan nükleer anlaşmaya şiddetle karşı çıkan Pompeo, basına sızdırdığı belgelerle ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA'nın bazı dinleme faaliyetlerini ortaya çıkaran kurumun eski sistem analisti Edward Snowden'ın "vatan haini" olduğunu ve idam edilmesi gerektiğini savunuyor.

Konular:

Yorumlar