GÜNDEM

Çin'de ABD'ye protokol ayarı: Burası bizim ülkemiz

G20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'e giden ABD Başkanı Obama'nın karşılanması sırasında kaydedilen görüntüler büyük yankı buldu.

Çin'de ABD'ye protokol ayarı: Burası bizim ülkemiz
ABD Başkanı Obama ve beraberindeki ABD heyetinin G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için geldiği Çin'deki diplomatik karşılanış biçimi tartışma yarattı.

Diğer ülke liderlerini uçaklarından indikleri anda Dışişleri Bakanı karşılarken, Obama'yı daha alt seviyede bir görevlinin karşıladığı öğrenildi.

Ayrıca Obama'nın uçağına yanaşan merdiven uçağın ön değil arka kapısına konumlandırılırken, uçağın önüne protokol gereği serilen kırmızı halının da olmaması dikkat çekti.ABD'Lİ BASIN MENSUPLARI İSTEDİĞİ GÖRÜNTÜYÜ ÇEKEMEDİ

Karşılama töreni sırasında gazeteciler de engellendi. Basın mensupları uçağın kanadı altında Obama'nın gelişini yansıtan görüntüleri almaya çalışırken, Çinli güvenlik güçleri tarafından parlak mavi bir şerit gerildi.

NEW YORK TİMES MUHABİRİ TEPKİ VERDİ

New York Times muhabiri Mark Lander, "6 yıldır Beyaz Saray'dan bildiriyorum. Haber medyasının Sayın Obama'nın inişini izlemesini engelleyen yabancı bir ev sahibi görmedim" dedi.

"BURASI ABD DEĞİL BİZİM ÜLKEMİZ"

Bir Beyaz Saray personeli, Çinli bir yetkiliye protokolün olması gerektiği gibi uygulanmadığını söyleyince, "Burası bizim ülkemiz" cevabını aldı.
Konular: yetkili, obama, temsilci, burası bizim,

Yorumlar