Coşkun Başbuğ: Esed İdlib’e saldırırsa yeni göç dalgası başlar

Suriye rejimi tarafından muhaliflerin kontrolünde olan İdlib’e karşı tehditler arttı. Esed rejimi tarafından İdlib’e yapılacak olası bir saldırının Türkiye açısından taşıdığı riskleri Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ thmhaber.com’a değerlendirdi.

Gündem 10.08.2018, 07:01 10.08.2018, 07:14
Coşkun Başbuğ: Esed İdlib’e saldırırsa yeni göç dalgası başlar

Suriye'nin muhalifler tarafından kontrol edilen tek şehri olan İdlib'te halk, diktatör Esed rejimi tarafından tehdit ediliyor. Rejim kent çevresine askeri yığınak yaptı. İdlib kırsalında birçok bölgeye helikopterlerden bildiri atan Şam rejimi sivillere, "teslim olun, Esed'le işbirliği yapın" tehdidinde bulundu.

Yaklaşık 3 milyon sivilin yaşadığı İdlib çevresinde saldırı hazırlığı yapan Esed rejimi bölgeyi karadan ve havadan bombalıyor. Türkiye, İdlib'e herhangi bir saldırı durumunda Astana görüşmelerinden çekileceğini ve böyle bir girişimin büyük bir felakete sebep olacağını açıklamıştı.

Rejim, İdlib'te yaptığı tehdit bildirilerini geçtiğimiz aylarda ele geçirdiği Dera, Humus ve Guta bölgelerinde de kullanmıştı.

BM'den İdlib açıklaması

Öte yandan Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye Danışmanı Jan Egeland,  İdlib için savaş çıkması durumunda Türkiye'den sınırlarını açmasını ve kaçan sivilleri kabul etmesini talep edeceklerini duyurdu.

En az 1 milyon insan Türkiye’ye sığınacak

Olası bir saldırı senaryosunu Türkiye Haber Merkezine değerlendiren Terör ve Güvenlik Uzmanı Coşkun Başbuğ Suriye sınırından oluşacak yeni bir göç dalgası konusunda uyarılarda bulundu. Başbuğ İdlib’te yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığını ve saldırı olasılığında en az 1 milyon insanın Türkiye sınırına sığınacağını belirtti. Başbuğ ayrıca bölgede Türk ve Müslüman nüfusun azaltılmak istendiğini dolayısıyla bölgedeki devletlerin Esed’e el altından destek olabileceklerini söyledi.

3 milyonluk bir nüfus yoğunluğu var

İdlib’i bütün o bölgedeki baskıdan kaçıp canını kurtarmak için insanların kümelendiği bir yer olarak tanımlayan Başbuğ, "Çok kozmopolit bir yer oldu orası. Oradaki insanlarında bir saldırı anında koşacağı yer TSK’nın gözetleme kulelerini oluşturduğu noktadır. Bölgede 2,5 - 3 milyonluk bir nüfus yoğunluğundan bahsediliyor. Eğer Esed bir saldırı yaparsa en az 1 milyon insan Türkiye sınırına dayanacaktır" ifadelerini kullandı.

 

Esed’in asker sıkıntısı var, elinde bir ordu yok

Suriye’de rejim güçlerinin İdlib çevresinde yığınak yaptığını belirten Başbuğ, "Bu saldırıya dönüşür mü belli değil. Çünkü Esed’in asker sıkıntısı var, elinde bir ordu yok. Bölgede PKK’yla işbirliği için görüştükleri daha önce gündeme gelmişti. Türkiye’nin uluslararası kamuoyunda BM kanalından girişimleri var. O bölgede BM’nin de Esed’e karşı yaptırımları ve ihtarları var. Bölgede olası bir karışıklık olursa Esed bunu fırsata çevirmek isteyecektir" dedi.

Açıktan kimse desteklemez ama…

İdlib’e olası bir saldırıda Esed’i bölgede olan devletlerden kimse açıktan desteklemez diyen Coşkun Başbuğ, "Perde arkasında İsrail’den tut Rusya’ya kadar el altından rejimi desteklerler. Çünkü o bölgede Türklerin ve Müslümanların azalması hem İsrail’in hem de Rusya ve ABD’nin işine gelir. Dolayısıyla açıktan kimse desteklemez ama el altından Esed desteklenebilir. Tabi bunların hepsi tahmin ve beklenti. En doğrusunu yaşayarak göreceğiz" dedi.

 

 

Coşkun Başbuğ kimdir?

Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ'un Güvenlik ve Terör konularında uzmanlığı vardır. Coşkun Başbuğ aynı zamanda Yeni Düşünce Dergisi Yazarlığı da yapmaktadır. Başbuğ FEÖ kumpusı olan İzmir'deki "askeri casusluk" davasında örgüt lideri olarak yargılanmış 2,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra beraat etmiştir.

Yorumlar (0)
12°
kapalı
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P