GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'BM' önerisi: Bunu yapmaya mecburuz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Tanzanya'daki iş forumunda, Birleşmiş Milletler'e sert sözlerle yüklendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'BM' önerisi: Bunu yapmaya mecburuz
BM'nin adil olmadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarpıcı bir öneride bulunarak "Gelin tüm dünya birleşelim, dünya 5'ten büyüktür diyerek BM'nin 193 üyesinden herkes dönerli bir şekilde daimi üye olsun. Daimi geçici üye sistemi kalksın.Bunu yapmaya mecburuz." dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

"Birleşmiş Milletler adil değil. Adil olmadığı için Ortadoğu kan gölüne çevrildi. Afrika'da da durum aynı.Yıllarca şu Afrika sömürülmedi mi? Altını elması sömürülmedi mi? Köle ticareti buralardan yapılmadı mı? Bütün bu olaylar karşısında batı sessiz kalmadı mı? Buralara el attlar mı?

Gelin tüm dünya birleşelim  

Gelin tüm dünya birleşelim, dünya 5'ten büyüktür diyerek BM'nin 193 üyesinden herkes dönerli bir şekilde daimi üye olsun. Daimi geçici üye sistemi kalksın.Bunu yapmaya mecburuz.Afrika ülkelerindeki sorunların çözümünün yine bu topraklardan çıkacağını düşünüyoruz.Biz paylaşmanın bereketine inanan insanlarız. Şu anda dünyada en az gelişmiş ülkelere destekte 1. sırada ABD, 2. sırada İngiltere, 3. sırada Türkiye var. Milli gelire oranladığınızda 1. sırada Türkiye var.

Ecdadımızda sömürgecilik lekesi yok 

Bizim tarihimizde asla sömürgecilik lekesi yoktur. Atalarımız ne burada ne diğer bölgelerde emperyalist amaçlarla hareket etmemiştir. Türk Milleti'nin Afrika'ya olan ilgisi çıkara değil gönül bağlarına dayanır. Bizler imar, ihya ve paylaşmanın peşindeyiz. Afrika'nın 54 ülkesinden 4 bin 500 öğrencisi ülkemizde eğitim görüyor, bu öğrencilerin tüm masrafları ülkemizden karşılanıyor. AFAD ve TİKA gibi resmi kurumlarımız Kızılay başta olmak üzere kıtanın farklı bölgelerinde kalkınma ve insani yardım faaliyetleri sürdürüyor. Afrika ile ilişkilerimize kazan kazan felsefesiyle yaklaşıyoruz."

Konular:

Yorumlar