GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz lobisine: Ne kazandınız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada EKK kararları ve anayasa değişikliği hakkında açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan  faiz lobisine: Ne kazandınız?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma çıkışı gazetecilerin sorusunu yanıtladı. Erdoğan, dış ticarette yerli para önerisi yaptı, "Bu adımla parasının üzerindeki kur baskısı kalkar" dedi, faizle ilgili bir kez daha uyardı: Faiz lobisine prim verilmemeli. Düşük faizle istihdam, üretim, rekabet artacak.

"Teşekkür ediyorum ama, yeterli değil''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dövizden TL'ye dönülmesiyle ilgili "Bunun yanında özellikle şu anda geçen cumadan bugüne dövizden TL'ye geçişe yönelik atılan adımda da halkımın tercihini takdirle karşılıyorum. Halkıma ülkem ve milletim adına gerçekten çok çok teşekkür ediyorum. Ama yeterli mi? Değil. Bence buna milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Müteşebbislerimizi rahatlatmaya yönelik, piyasayı rahatlatmaya yönelik, aynı zamanda da tabii şu anda özellikle de İŞKUR açısıyla, 600 bin, 100 bini devlet, 500 bini özel sektör olmak üzere işsizliğe ilaç olması bakımından böyle bir adımın atılması da süre itibarıyla 9 ay da olsa, bu 9 aylık süreci özel sektörün gayet iyi değerlendireceğine inanıyorum ve bu şekilde de 500 bin işsizimizin iş bulması ve bunun İŞKUR tarafından bedelinin ödenmesi, 100 bininin de kamuda istihdam edilmesi, bunlar tabii bu geçiş süreci için gayet iyi tespit edilmiş bir adım diye düşünüyorum.

"Faiz lobisine prim verilmemeli'' 

Ne yazık ki rahat para kazanmanın yolları üzerinde duruluyor, onun için de faiz noktasında şu anda ben inanıyorum ki bundan sonraki süreçte hükümetimiz, Merkez Bankası çok daha hassas davranacağı gibi devlet bankalarının, kamu bankalarının da bu noktada ön alması lazım, örnek olması lazım.
Faiz lobisine benim halkım, milletim artık prim vermemeli çünkü faiz lobisi bir şeyin yarışı içinde... Kendi öz kaynaklarıyla değil, halkının parası üzerinden, halkının mevduatını kendisi ranta dönüştürüyor ve onunla da daha sonra övünüyor."

Konular:

Yorumlar