GÜNDEM

Cumhuriyet'in 'milli' rahatsızlığı

Cumhuriyet’in köşe yazarı Çiğdem Toker bugünkü köşesinde Türkiye’nin ilk yerli ve milli insansız hava aracı projesi olan Bayraktar İHA’ların ülkeye maliyetini konu alan yazıda okuyucuları kendine güldüren sorgulama yöntemine başvurdu.

Cumhuriyet'in 'milli' rahatsızlığı
Türkiye'nin ilk yerli ve milli insansız hava aracı projesi olan Bayraktar İHA'ların maliyetini tuhaf söylemlerle sorguladığı bir yazı kaleme alan Cumhuriyet Gazetesi'nin köşe yazarı Çiğdem Toker, gelen tepkilerin ardından Twitter hesabını kapattı.

CUMHURİYET BAYRAKTAR'A TAKMIŞ

Ülkemizin Cumhuriyet Tarihi’nin, savunma alanında en önemli projesine imza atan Bayraktar ailesi için sürekli olarak Cumhurbaşkanı’nın dünürü vurgusu yapılan yazıda, ‘Bu vesileyle kayda geçsin: Cumhurbaşkanı’nın dünürünün soyadı, “İlk yerli ve milli” İHA’ların adında markalaşmış durumda’ denilerek, bir rahatsızlık dışa vuruluyor.


KOMİK MAALİYET SORGULAMASI

Cumhurbaşkanının dünürü söylemiyle başlayıp, bir yıldan az sürede üretilen vurgusu yapan Toker, “Milletin hizmetinde” olduğu sosyal medya hesabından duyurulan, başarısı için milletten dua beklenen İHA’ların maliyet bilgileri herhalde milletten gizli değildir. Yazıyı milli bütçeye meraklı bir millet ferdinin sorusuyla tamamlayalım: TSK ve Emniyet envanterine giren ilk milli İHA unvanına sahip TB2’lerin, millete karşılıksız bir armağan olma ihtimali var mıdır? Eğer armağan değilse, bugüne kadar bütçeye toplam maliyeti kaç milyon dolardır?" denilen yazıda Selçuk Bayraktar’ın twitter adresinden yaptığı paylaşımdaki “milletin hizmetinde” sözüne ve dua beklentisine atıf yapılarak, yerli İHA’ların kaç milyon dolara maliyeti olduğu sorgulanıyor. Devamında da millete hibe edilip edilmediği de soruluyor.ÇİĞDEM TOKER'İN TWITTER HESABI
GELEN TEPKİLERDEN SONRA HESABINI KAPATTI

Konular: çiğdem toker, bayraktar, CUMHURİYET, açıklama,

Yorumlar