GÜNDEM

Dakikada 6 atış yapıyor! İşte Türkiye'nin ilk özgün obüsü 'Panter'

Türkiye'nin ilk özgün obüsü olma özelliğini taşıyan Panter obüsü, topçu birliklerinin en önemli silahları arasında yer alıyor. Öyle ki Panter obüsü, çekici araç olmaksızın hareket edebilen 40 km menzile sahip.

Dakikada 6 atış yapıyor! İşte Türkiye'nin ilk özgün obüsü 'Panter'
Her geçen gün gelişen savunma sanayisinde dışa bağımlılık azalırken, Türk Silahlı Kuvveleri (TSK), taktik ve operatif sınıfta gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeydeki silahlarıyla dikkat çekiyor.

Envanterine giren milli silahlarla terörle mücadelede daha da güçlenen Türkiye, her geçen gün gelişen yerli savunma sanayisiyle dosta güven veriyor, düşmana ise korku salıyor.Türk yapımı 'Panter'

Özgün tasarımıyla Türkiye'nin ilk obüsü olma özelliği taşıyan Panter ( T-155 Çekili Obüs), topçu birliklerinin en önemli silahları arasında yer alıyor.

40 km menzili var

Birçok görevde etkin olarak kullanılan obüs araçla çekilebildiği gibi üzerindeki güç grubu sayesinde çekici olmaksızın da hareket edebiliyor. Hızla mevzilenebilen ve kısa sürede atışa hazırlanabilen Panter, 40 kilometre menzile sahip.Atış öncesinde top komutanı ve şoförün bulunduğu obüs, arazideki yerini alıyor. Koordinatların bildirilmesinin ardından Panter Obüsü kısa sürede mevzileniyor. Namlunun öne alınmasının ardından atış için hazırlıklar başlıyor. Obüsün mevzilenmesi sonrası 155 mm'lik mühimmat namluya yerleştiriliyor.

Top komutanın emriyle atış başarıyla gerçekleştiriliyor.Dakikada 6 atış

Panter obüsü, oldukça hızlı atış yapabilme kabiliyetiyle göz dolduruyor. Normal şartlarda dakikada 4-6 atım yapabilen Panter, darbeli atışlarda 15 saniyede 3 atım, sürekli atışlarda ise dakikada 2 atım yapabilme özelliğine sahip.155 mm Panter Obüsü Atış Kontrol Sistemi ise, Panter Obüsünün atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar yardımıyla yerine getirilmesini ve diğer ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonunu sağlıyor.

Konular: panter, obüs, türkiye, tsk,

Yorumlar