GÜNDEM

DEAŞ'ın kimyasal silahları görüntülendi!

Musul operasyonunda en büyük korku olan kimyasal silah tehdidini DEAŞ, Dibis Köyü'e atarak kullanmaya başladı.

DEAŞ'ın kimyasal silahları görüntülendi!
Askeri uzmanların Musul operasyonu ile ilgili en kötü senaryosu olan DEAŞ'in kimyasal saldırıda bulunma ihtimâli. Musul kent merkezinin 110 kilometre güneydoğusuna düşen Kerkük’ün Dibis kasabasında DEAŞ’a ait kimyasal başlıklı havan mermileri görüntülendi.
Son bir yıldır Musul’un etrafındaki bu bölgelerde birden çok kimyasal silahsaldırısı yaşandı. Amerikan istihbaratı, muhtemel Musul operasyonu öncesi DEAŞ’ın kimyasal silah kapasitesini öğrenmek için çalışma başlattı.DEAŞ'in kimyasal tehlikesi giderek artıyor 

DEAŞ Musul’un doğusunda yer alan Kerkük’ün Tazehurmatı ve Dibis gibi bölgelerinde kimyasal başlık taşıyan roket ve havan saldırıları düzenledi. Tazehurmatı saldırısı sivil Türkmenleri hedef aldı. Yerleşim bölgelerine atılan kimyasal başlıklı el yapımı mühimmat en çok burada etkili oldu. Hazırlıksız yakalanan çoğu kadın ve çocuklardan oluşan bölge ahalisinden 400’ü aşkın kişi kimyasal maddeden etkilendi. Bir çocuk ödlü.
Musul kent merkezinin 110 kilometre güneydoğusuna düşen Kerkük’ün Dibis’teki Peşmerge hattı Musul’a kadar uzanan DEAŞ bölgesinin sınırı.
DEAŞ hardal gazı elde etmeyi başardı mı? Suriye rejiminin sahip olduğu kimyasal başlıklı silahları elde etti mi? Bu soruların yanıtlarını ne Amerikalılar, ne de Iraklı güvenlik kaynakları biliyor.

Konular:

Yorumlar