GÜNDEM

Denizde av yasağı başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, balıkçılıkta genel av yasağı döneminin başladığını belirtti.

Denizde av yasağı başladı
"1 Eylül 2016 tarihinde gırgır avcılığıyla başlayan 2016-2017 av sezonu, bugün itibariyle tüm denizlerimizde trol ve gırgır ağları ile avcılık, genel av yasağı dönemine girilmesiyle sona erdi" açıklamasını yapan Bakan Çelik, av yasağının gırgır ve trol yöntemi ile avcılık yapan balıkçı gemileri için Akdeniz’de 15 Eylül 2017, diğer denizlerde ise 31 Ağustos 2017 tarihine kadar devam edeceğini söyledi.

"Balıkçılarımız uluslararası sularda avcılık yapabilir"

Denizlerin korunması, su ürünlerinin korunması ve balık avcılığında sürdürebilirliğin sağlanması amacıyla su ürünleri avcılığına yasak ve sınırlama getirildiği söyleyen Bakan Çelik, "Getirilen kurallara uymak kaydıyla; avlanma yasağının başladığı bugün yani 15 Nisan tarihinden itibaren isteyen balıkçılarımız karasularımızın bitişiğindeki uluslararası sularda avcılık yapabilecekler. Ayrıca su ürünleri avcılık tebliği ile getirilen düzenlemelere uyulması şartıyla uzatma ağlarıyla su ürünleri avcılığı dönem boyu serbesttir" ifadelerini kullandı.

"2016 yılında 85 bin 805 adet denetim yapıldı"

Geçtiğimiz yıl getirilen düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu kapsamında idari para cezası, ruhsat tezkerelerinin askıya alınması, ürünlere ve avlanma araçlarına el konulması gibi yaptırımlar uygulandı.

2016 yılında su ürünleri av yasaklarına ilişkin olarak toplam 85 bin 805 adet denetim yapıldı.

Yasal yollardan avlanmayan 753 ton su ürününe el konuldu ve 7,1 milyon TL idari para cezası uygulandı.

 

Konular: yasak, av, deniz,

Yorumlar