GÜNDEM

Denizin ortasındaki kazıkların nedeni belli oldu

İstanbul'da bugün ortaya çıkan ve görenleri şaşırtan yan yana dizilmiş kazıkların nedeni anlaşıldı. Kazıkların, Martı Projesinin çalışması sebebiyle orada olduğu öğrenildi.

Denizin ortasındaki kazıkların nedeni belli oldu
Kabataş'ta yapımına başlanan Kabataş Transfer Merkezi Projesi, kamuoyunda bilinen adıyla Martı Projesinin ‘kanatları açık bir martı’ şeklinde tasarlandığı açıklanmıştı.
Proje nedeniyle Ağustos ayında Kabataş’ta bulunan iskeleler kapanmış, inşaat nedeniyle Kabataş’ın 2 yıl deniz trafiğine kapanacağı duyurulmuştu.

Karadan yürütülen çalışmaların yanı sıra, denize çakılan kazıklarla Martı projesinin dolgu ayağına da başlanmış oldu.Deniz trafiği ile raylı sistemin birleştiği Kabataş’ta, projeyle 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak.

Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Transparan şekilde tasarlanan “Martı” şeklindeki iskele alanının 300 metrekare olacağı; inşaatın yüksekliğinin ise 9,5 metreyi aşmayarak silüeti bozmayacağı belirtilmişti.

Konular:

Yorumlar