GÜNDEM

Dink cinayetinde FETÖ'nün parmağı çıktı

Gazeteci Hrant Dink cinayetinde, kamuoyuna "Katille Fotoğraf" olarak yansıyan skandalın, Fetullahçı Terör Örgütü tarafından hazırlanan kumpasların bir parçası olduğu ortaya çıktı.

Dink cinayetinde FETÖ'nün parmağı çıktı
"KATİLLE FOTOĞRAF"

Gazeteci Hrant Dink cinayetinde, kamuoyunda "Katille Fotoğraf" olarak yansıyan skandalın FETÖ tarafından hazırlanan kumpasların planlı bir parçası olduğu ortaya çıktı.

Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast'la Türk Bayrağı ile hatıra fotoğrafı çektiren iki polis şefi, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındı, fotoğrafı servis eden gazeteci Ercan Gün tutuklandı ve ona bu talimatı verdiği belirlenen Ekrem Dumanlı ise aranıyor.

MİLLİYETÇİLER İŞLEDİ KURGUSU

Fotoğrafın "cinayeti milliyetçiler işledi" algısı yaratıp Ergenekon operasyonuna zemin hazırlanılması amaçlanan bir 'kurgu' olduğu belirtildi.FOTOĞRAFLA GELEN İHANET

Tetikçi Ogün Samast, gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında elinde Türk bayrağı ile fotoğrafı çekildi.

Katilin bir yanında emniyet müdürleri, diğer yanında jandarma bulunuyordu. Arkalarında ise Atatürk'ün "Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez" sözünün yer aldığı bir poster ve ellerinde Türk Bayrağı vardı.

Darbeciler bu görüntülerle , 'Hrant Dink, milliyetçi, ulusalcı, Atatürkçü yasadışı yapılanma tarafından öldürüldü ve bir katille bu böyle bir fotoğraf verecek kadar da devletin içinde uzantıları var' mesajını vermeye çalıştılar.

Olayda çok sayıda polis ve jandarma tetikçi Samast ile fotoğrafı çektirirken ancak sadece iki polis şefi hakkında yargılama yapıldı. Dönemin Samsun Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili Metin Balta hakkında "İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası, komiser İbrahim Fırat hakkında ise "Soruşturmanın gizliliği ihlal etmek" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı, yerel mahkemede beraat etti. Daha sonra Yargıtay'a taşınan dava 10 yıl boyunca yılan hikayesine döndü.FETÖ'CÜ ÇIKTI

İşlenen 'görevi kötüye kullanma' suçuna neden de 'tedbir almayarak görüntülerin basında yer almasına neden olarak görevi kötüye kullanmak ve gizliliği ihlaldi. O süreç içinde terfi de ettirilen Balta, 3.Sınıf Emniyet Müdürü olurken, Fırat ise emniyet amirliğine terfi ettiler. Ama 15 Temmuz darbe girişiminin ardından önce FETÖ üyeliğinden açığa alındılar, sonra meslekten ihraç ettirildiler.

KAYITLAR ELE VERDİ

Geçen hafta tutuklanan gazeteci Ercan Gün'ün ise soruşturma dosyasındaki bilgilere göre, kumpasın medyaya yayılması görevini yerine getirdiği iddia edildi.

Dink cinayetinin ardından dönemin Zaman Gazetesi Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile yoğun telefon görüşmesi belirlenen Ercan Gün'ün ardından Samsun'a gittiği, Samsun İl Jandarma Komutanlığı santralini aradıktan sonra telefonunu kapatıp 'jandarmayla gizli görüşme yapıyor' algısı yarattığı ancak jandarma ile hiçbir buluşma yapmadığı ve FETÖ mensupları ile bir araya gelip bu fotoğrafları aldığı ve İstanbul'a dönüp fotoğrafları "Katil Ogün Samast'ın elinde Türk bayrağı bulunduğu halde Atatürk'ün bir sözü önünde çekilmiş fotoğrafının Samsun Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında çekilmiş" kurgusu ile servis ettiği belirtildi. 

HER ŞEY ŞİMDİ ANLAŞILDI

Katile posterin de bir kurgu olduğunun belirlenmesinin ardından ortaya çıkan tabloyu değerlendirmesi sorulan Dink ailesini avukatı Hakan Bakırcıoğlu, "O dönemde neden böyle bir fotoğraf çektirdiler anlaşılamamıştı. Bu fotoğraftaki polisler hakkında FETÖ kapsamında işlem yapıldığını bilmiyorduk. Bir değerlendirme için yapılan soruşturmanın sonuçlanmasını bekleyeceğiz" diye konuştu.

Konular: gazeteci, hrant dink, fetö, cinayet,

Yorumlar