Dr. Erdem Ulaş: ABD, Kanada, Çin gibi devletler son yıllarda kenevir üretimlerini katladı

Başkan Erdoğan'ın kenevir üretimine yeniden başlanacağını açıklamasının ardından kenevirin ne gibi faydalar getireceğini Dr. Erdem Ulaş THM Haber'e değerlendirdi. Ulaş, kenevir sayesinde 10 yılda 100 milyar dolar gelir elde edilebileceğini açıkladı.

Gündem 10.01.2019, 11:59 10.01.2019, 12:49
Dr. Erdem Ulaş: ABD, Kanada, Çin gibi devletler son yıllarda kenevir üretimlerini katladı

Adı hep uyuşturucuyla birlikte anılan ve birçok faydası göz ardı edilen kenevir bitkisi Başkan Erdoğan’ın açıklamasıyla yeniden Türkiye’nin gündemine girdi. Erdoğan, plastik atıkların dünyamıza verdiği zararı anlattığı konuşmasında eskiden kenevir ile file dokunduğunu belirterek “Benim memleketim Rize'mizde kenevir vardı ve kenevirden fanila, atlet dokurlardı. Çünkü teri emmesi filan çok farklı. Fakat o bize dost görünen düşmanlar, ülkemden Rize'mden keneviri söküp aldılar. Rize'de şimdi kenevir üretilmiyor. Biz şimdi keneviri dışarıdan ithal ediyoruz. Burada kenevire dayalı yapılması gereken bazı şeyler varsa o ithal ürünlerle yapıyoruz. Ama şimdi yeniden bu alanda inşallah Tarım Bakanlığımız bir çalışmanın içerisine giriyor ve bu adımları atacağız. Yeniden bunu üreteceğiz” dedi.

Erdoğan’ın bu açıklaması büyük yankı uyandırdı. Büyük çoğunluk tarafından ‘uyuşturucu bitkisi’ olarak bilinen kenevir, aslında birçok sektörde kullanıma uygun bir ham madde özelliğine sahip. Ancak geçmişte çeşitli gerekçelerle üretimi engellenmiş ve Türkiye büyük bir maddi gelirden olmuş.

“8 bin yıllık geleneklerimizden geliyor”

Kenevir üretiminin yeniden başlamasının Türkiye’ye ne gibi faydalar sağlayacağını ve hangi alanlarda kullanılabileceğini ‘Mucize bitki kenevir’ kitabının yazarı Dr. Erdem Ulaş THM Haber’e anlattı.

Kenevir üretiminin 1933 yılında çıkarılan bir kanunla kısıtlandığını anlatan Ulaş, 2016 yılında bitme noktasındayken bakanlığın konuya el attığını söyledi. Ulaş şunları söyledi: “Kenevir bitkisi bizim 8 bin yıllık geleneklerimizden geliyor. Orta Asya’dan gelen, mezar kazılarından çıkan uluslararası literatürde “Cannabis” olarak adı geçen bir bitki. Biz bu bitkiyi her zaman kullanmışız. 1933’te ‘Uyuşturucuyla Murakabe’ diye bir kanun çıkarıldı. Onun arkasından ABD’de ve Kanada’da kenevir bitkisinin kullanımına yasaklar geliyor. Türkiye’de de benzeri yasaklar başlıyor ama kısmi olarak ekimler devam ediyor.

“Demirel yasaklamadığı için hükümetten indirildi”

1971 yılında zamanın hükümetinin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’e ABD Büyükelçisi, kenevirin ekiminin yapılmaması ve yasaklanması gerektiğini söylüyor. Bu konuyu alıyor İhsan Sabri Çağlayangil, 71 Muhtırası’ndan 3 ay önce Demirel’e götürüyor. Rahmetli Demirel de, ‘Benim Afyon diye ilim var, haşhaşı yasaklayamazsınız’ diyor. 3 ay sonrasında Afyon krizine bağlı olarak hükümet düşüyor. O günden bu güne kısıtlı şekilde kenevir üretimi bir şekilde devam ediyor. 2016’da bitme noktasına gelirken kenevir yönetmeliği güncelleniyor. 19 vilayette serbest bırakılıyor ve milli tohumumuzu üretmek amaçlı olarak TÜBİTAK destekli bakanlık çalışmalara başlıyor.”

“Büyük devletler üretimlerini katladı”

Kenevirin faydalarından bahseden Ulaş, dünyanın bütün büyük devletlerinin son yıllarda üretimlerini katladıklarının altını çizerek “ABD, son bir senede üretim alanlarını yüzde 168 artırdı. Çin yüzde 300, Kanada yüzde 350 civarında iki yıl içerisinde üretim alanlarını artırdı. Bunlar 50 bin çeşit ürün hedefliyorlar. Avrupa Birliği fonlarıyla Almanya, Bulgaristan’da 60 bin dönüm, Yunanistan’da 30 bin dönüm, Romanya’da 200 bin dönüm kenevir ekiyor” dedi.

“2 yıl sonra bütün oto kaportaları kenevirden üretilecek”

Ulaş, kenevirin hangi sektörde nasıl kullanılacağını şöyle anlattı: “Bir, otomotiv sektöründeki bütün oto kaportaları 2021 yılından itibaren kenevirden yapılacak. Dünyanın en sağlam malzemesi, çelikten 10 kat daha dayanıklı. Hem hafif, hem ucuz ve uzun ömürlü. Normal çelikle kıyasladığımız zaman çok daha uzun ömürlü ve güvenli. Yakıt maliyetini de düşürüyor.

“Plastik bazlı ürünlerin hepsi kenevirden üretilebilir”

İkincisi, bütün aklınıza gelen plastik bazlı ürünler, polimer bazlı ürünler, biyopolimer olarak üretilebilir. Denizlerin kirliliği, suların bozulması, balıklar içerisindeki organizmaların plastik atıklarına bağlı olarak yaşadığı sıkıntılar ve zehirlenmeler var. Bunların hepsini kenevirle üretebiliriz. 9,8 milyar dolarlık plastik ithalatımız var. Kademeli olarak başlayıp bu ithalatı azaltabiliriz.

“1930 yılında traktörler kenevirle çalışıyordu”

Petrokimyanın her alanında kullanabilirsiniz. Elektrik üretiminde biyokütle santrali, biyodizel üretirsiniz. Benzin, mazot alternatifi yapabiliyorsunuz. Örneğin Mustafa Kemal dönemindeki traktörler kenevirden biyo dizel üretimiyle çalıştırılmış. 1930’ların teknolojisinden bahsediyoruz. Dünyada en çok omega 3,6,9 barındıran tek nebat bu. Omega 3,6,9’u bünyesinde barındıran nebat. Bağışıklık sistemini inanılmaz güçlendiriyor. Sporcu besini olarak kullanılıyor.

“Kanser ve 250 çeşit hastalığın tedavisinde kullanılıyor”

Uyuşturucu sınıfına geçen dişi kenevir dediğimiz kenevirin yaprağından yapılan ekstrakt da kanser tedavisi ve 250 çeşit rahatsızlıkta kullanılıyor. Bunu İsrail’deki bir üniversite araştırıyor. 1964’ten beri çalışmaları devam ediyor. Kanada, İngiltere ve ABD’deki birçok enstitü bunun üzerine yoğunlaşıyor.

“Çin inşaatlarda beton yerine kullanacak”

Tekstil sektöründe Çin 300 tane patent aldı. 600-650 tane arası patentleri var kenevir üzerine. Dünya lideri olma hedefleri var. Bütün inşaat malzemelerini bundan sonra beton ve çimentodan yapmayacaklar, kenevirden yapacaklar. 700 derece sıcaklığa dayanıklı, radyasyon geçirmez, MR üretiminde kullanabilirsiniz. Hastanelerde radyografi, mamografi çekimlerinde kullanabilirsiniz.

“Ağır tonajlı yükleri kaldırabiliyor”

Dünya’nın en iyi yalıtım malzemelerinden birisidir, ucuzdur, dayanıklıdır. İnşaat betonu gibi 50-60 sene değil, 200 sene ömür biçilir. Asfalt yapabilirsiniz. Asfaltın malzemesini yurt dışından yine ithal ediyoruz. Hiç ithalata gerek kalmıyor, asfaltı karıştırıp kenevirle yapabilirsiniz. Bozulmuyor, esneme mukavemeti çok yüksek. Ağır tonajlı yükleri kaldırabiliyor. Mukavim olduğu için de 200 sene bozulmaz diye öngörülüyor.”

“10 yılda 100 milyar dolar gelir elde edebiliriz”

Kenevirin uyuşturucuyla birlikte anılmasına da tepki gösteren Ulaş, “Bizim hafızalarımızla, genimizle oynamışlar. Kenevir denildiği zaman herkesin aklına uyuşturucu geliyor. Cumhurbaşkanı da ifade etti, Karadeniz’de babası, dedesi, Rizelilerin hepsi ekiyormuş bunu. Uyuşturucu diye bilen yok. Tohumunun yağı inanılmaz faydalı. Uyuşturucu kısmı bizi ilgilendirmiyor. Endüstri tarafına bakıyoruz biz. Bu Türkiye ekonomisi için biçilmiş bir kaftan ve 10 yılda 100 milyar dolar elde edebiliriz. İnanılmaz bir rakam ve yapacak gücümüz var” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorumlar (0)
21°
az bulutlu
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:36
Yatsı 22:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P