GÜNDEM

Dünyanın en geniş köprüsü

İstanbul Boğazı'na yapılan üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü dünya liderlerinin de katıldığı bir törenle açılıyor.

Dünyanın en geniş köprüsü
İstanbul Boğazı'na inşa edilen "dünyanın en geniş köprüsü" Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Toplam uzunluğu 2 bin 164, genişliği 59, kule yüksekliği 322 metre olan, birçok özelliği bakımından Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için büyük bir kilometre taşı olma niteliğindeki köprünün açılış törenine yurt dışından davet edilen devlet adamları da katılacak.ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ AÇILIŞINA KİMLER KATILACAK?

Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Oakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili ve çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları üçüncü köprü açılışına katılacak.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İLE BAĞLANTILI


Beraberinde bağlantı yollarıyla 140 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu da inşa edildi. Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı yolu ile de bağlantılı. Otomobiller için 3 dolar artı KDV olarak belirlenen geçiş ücreti bugünkü kurla yaklaşık 10 liraya denk geliyor. KÖPRÜ'DE İLKLER DE VAR Köprü sadece kıtaları değil mega projeleri de birbirine bağlıyor. Yük taşımacılığı artık bu köprü üzerinden olacak. Ayrıca köprüde tam 7 tane tünel bulunuyor. En dikkat çekeni ise ekolojik tünel.

Konular: dev proje, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, açılış,

Yorumlar