GÜNDEM

Dünyanın parası Vanlı koleksiyoncuda

Van'da yaşayan 25 yaşındaki Adem Dağ, 65 ülkenin parasını biraraya getirerek ilginç bir koleksiyon oluşturdu.

Dünyanın parası Vanlı koleksiyoncuda

 
Öğrencilik yıllarında kente gelen yabancılardan gördüğü paraların dikkatini çektiğini ve bunun üzerine böyle bir koleksiyon çalışmasına başladığını anlatan Dağ, dünyanın 192 ülkesinden 65'inin madeni ve kağıt parasını bir araya getirmeyi başardığını kaydetti.
 
Dağ, "İlkokul yıllarında özellikle Orta Asya ülkelerinden ilimize gelenler oluyordu. Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, İran ve Irak gibi ülkelerden ilimize gelenlerden gördüğüm paralar dikkatimi çekti. Ben de bunları biriktirmeye başladım” dedi.
 


Adem Dağ, “Zamanla bunlar çoğaldı. Aklıma bu fikir geldi. Neden olmasın dedim ve tüm dünya ülkelerinin paralarını biraraya getirmek istedim. O günden bu yana yaklaşık olarak 60-65 ülkenin paralarını biriktirdim. Şu an çoğu zaten burada koleksiyonda bulunuyor" ifadelerin kullandı.
 
Yabancılarla başladığı koleksiyona eş, dost, akraba ve arkadaşlardan da aldığı destekle devam ettiğini anlatan koleksiyoncu Dağ, şöyle devam etti:
 
"Bana her yerden bu tarz paralar gönderildi. Onlarda bulamadığım paraları ise kendim farklı yollardan, internetten araştırarak bir araya getirdim. Amacım bütün dünya ülkelerinin paralarını bir araya toplamaktır. Yaklaşık 65 ülke şu an hazır."


 
Adem Dağ, koleksiyonda Rus paralarından Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in kendi adına bastırdığı paraya kadar birçok parça bulunduğunu söyledi. 

Konular:

Yorumlar