GÜNDEM

Ecevit ile ilgili flaş iddia!

Ecevit ve Terör Örgütü FETÖ elebaşı Gülen ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Ecevit ile ilgili flaş iddia!
Geçen ay İletişim yayınlarından çıkan “Bülent Ecevit” adlı kitabında Ecevit’in bilinmeyen yönlerini anlatan Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nden Mustafa Çolak ile Karar gazetesi 10. ölüm yıldönümünde Ecevit’i konuştu. Çolak, Ecevit ile Fetullah Gülen’in çıkar ilişkisi içerisinde olduğunu söyledi.

İşte röportajın konuya ilişkin o bölümleri;

Gülen, Erbakan'a rakip miydi?

15 Temmuz sonrasında Ecevit ile Fetullah Gülen ilişkisi gündeme geldi. Bu ilişkinin mahiyeti neydi?

Aslında bu bir çıkar ilişkisiydi. Tabi buradaki çıkar maddi bir unsur değil politik bir çıkardı. Ecevit açısından Gülen, Erbakan’a alternatif olabilecek bir lider görünümündeydi. 28 Şubat sürecinde sadece Ecevit değil, bütün siyasi partiler Refah’a karşı Gülen’i tutuyordu.

Devlet yanlısı gibi görünmeye çalıştı!

Gülen, o yıllarda Refah Partisi’ni suçlayarak devlet yanlısı bir görüntü vermeye çalışıyordu. Hoşgörü ve benzeri söylemleri siyasetçiler tarafından irtica tehlikesine karşı bir panzehir olarak görüldü. Gülen de kendisini bu tehlike üzerinden tanımlayarak pazarladı. Ecevit gibi sol bir politikacının desteği Gülen için bulunmaz bir nimetti.

Merve Kavakçı krizi nasıl okunmalı?

Merve Kavakçı olayı da yukarıda açıkladığım durumun bir diğer uzantısıydı. Başörtüsüyle uğraşmayı “gardırop Atatürkçülüğü” olarak gören Ecevit, başörtüsüne karşı en sert tepki verenlerden biri haline geldi. Seviyeli üslubu ve saygılı tutumuyla da tanınan bir siyasetçiydi, ancak Merve Kavakçı karşısındaki duruşunda bu tutumundan eser yoktu. Bu tepki Ecevit’in rejim savunuculuğunu içselleştirdiğinin bir diğer kanıtıydı.

Konular:

Yorumlar