GÜNDEM

El Bab'da 3 askerimiz şehit oldu

TSK, Suriye'nin El Bab kentinde görev yapan Türk askerlerinin Rus savaş uçağı tarafından kazayla vurulduğunu açıkladı.

El Bab'da 3 askerimiz şehit oldu
Türkiye'nin sınırlarını güvenli kılmak adına Suriye'de başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab'da görev yapan 3 askerimiz şehit oldu, 1'i ağır 11 yaralı var.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan açıklamada, Rus savaş uçağının kaza ile TSK unsurlarını vurduğu belirtildi.

TSK'dan konuya ilişkin açıklama şöyle oldu:

"Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde, 09 Şubat 2017 tarihinde saat 08:40 sularında, Rusya Federasyonuna ait bir savaş uçağı tarafından DEAŞ hedeflerine icra edilen hava harekatı esnasında, kazaen TSK unsurlarının olduğu bir binaya isabet eden bomba ile 3 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır olmak üzere 11 kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Yaralı personelimiz tedavilerinin yapılması maksadıyla süratle hastaneye ulaştırılmıştır.

Rusya Federasyonu (RF) yetkilileri, söz konusu olayın bir kaza olduğunu ifade ederek, üzüntülerini ve taziye dileklerini iletmişlerdir. Olayla ilgili inceleme ve çalışmalar iki tarafça sürdürülmektedir.

Ayrıca, aynı olayla ilgili olarak RF Cumhurbaşkanı Sayın Vladimir PUTİN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a üzüntülerini belirterek başsağlığı dileğinde bulunmuşlardır.

Bizleri acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır; yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."


Rusya Genelkurmay Başkanı, Akar'ı aradı

El Bab'ta yaşanan talihsiz olayla ilgili Rusya Genelkurmay Başkanı, Akar'ı telefonla aradı.

Rus jetlerinin kazaen Türk birliğini vurmasıyla ilgili askeri kaynaklardan gelen bilgiye göre Rusya Genelkurmay Başkanı, Orgeneral Akar'ı arayarak üzüntülerini dile getirdi.

Askeri kaynakların açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Kazayla ilgili olarak bugün akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Orgeneral Gerasimovmeydana gelen talihsiz olay nedeniyle Orgeneral Akar’a üzüntülerini bildirerek başsağlığı dileklerinde bulunmuştur."

Konular: rusya federasyonu, el bab, rus uçağı, türkiye,

Yorumlar