GÜNDEM

Emekli vaiz Enver Baytan'a veda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlahiyatçı Enver Baytan'ın Fatih Camii'nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Erdoğan , Baytan için kılınan cenaze namazında duayı okuttu.

Emekli vaiz Enver Baytan'a veda
İlahiyatçı Enver Baytan için, Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda isim katıldı.

Baytan'ın cenazesi Topkapı Çamlık Mezarlığı'na defnedilecek.

Baytan, 10 gün önce rahatsızlanarak tedavi altına alınmıştı. Tedavileri tamamlandıktan sonra taburcu olan Baytan, yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı evinde hayatını kaybetti.

Törende cenaze duasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptırdı.

Kısaca Enver Baytan...

Hayatını İslamı anlatmaya adayan, 17 eseri bulunan ve 70 yıldır kürsüde vaaz veren Baytan 91 yaşındaydı. Uzun süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu olan Baytan, yaşlılığa bağlı sebeplerden ötürü evinde yaşamını yitirdi. Baytan'ın cenazesi, yarın Fatih Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'nde toprağa verilecek.

Ömrü kürsülerde geçti

Kürsüleri “merhamet yeri" olarak tanımlayan Baytan Hoca, Yerebatan Camii'nde uzun yıllar imam ve hatiplik yaptı. 9 yaşında hafızlığını tamamlayan Baytan Hoca, Balıkesir Gönen'in Keçiler köyünde Hafız Hamid Efendi'den eğitim aldı. Gönenli Hocaefendi'nin de talebesi olan Baytan Hoca, 33 yıl imam hatiplik yaptı. İstanbul Müftülüğü'nün teklifi ve izniyle vaizliği fahri olarak muhtelif camilerde sürdüren Baytan Hoca'nın yayınlanmış 17 kitabı bulunuyor.


 

Konular:

Yorumlar