GÜNDEM

Emekliye ek ödeme tasarısı hazırlandı

30 yıldan fazla çalışarak emekli olan yaklaşık 400 bin memur emeklisi her yıl için 500 ile 4 bin lira arasında para alacak.

Emekliye ek ödeme tasarısı hazırlandı
Kamuda 30 yılın üzerinde hizmetle emekli olanları, ekstra ikramiye heyecanı sardı. Torba yasa ile memur emeklilerine ek ikramiye müjdesi gelecek. Tasarının yasalaşması ile 30 yıldan fazla hizmet süresi olmasına rağmen 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alanlara, ekstra ödeme yapılacak. 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için tekrar ikramiye hesaplanacak.

Ödenecek tutar, her memur emeklisi için farklı olacak. Memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak ödenecek tutar değişecek. 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015'e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek olacak.

Verilecek tutarlar, kişinin emekli olduğu tarihte geçerli olan gösterge katsayısına göre hesaplanacak ve emekli olunan tarihten bugüne kadar faiz işletilmeyecek. Yıllık ödemenin 500 ile 4 bin lira arasında değişmesi bekleniyor. Ekstra ikramiye alacak yaklaşık 400 bin emekli memurun olduğu belirtiliyor.

Bu emekliler için süreç yasa çıktıktan sonra başlayacak. Daha önce başvuru yapanlar, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte başvurmuş sayılacak. Yapmayanlar ise yasayla birlikte başvuru yapacak ve 3 ay içerisinde ikramiyenin 7 bin 500 liralık kısmı ödenecek. Kalanı 1 yıl sonra faiziyle verilecek.

Konular: emekli, ödeme,

Yorumlar