Emin Pazarcı: Fatih Portakal’ın yaptığı kalkışma çağrısıdır

Önce Türk İş Başkanı Ergün Atalay ardından FOX TV spikeri Fatih Portakal’dan Fransa’daki eylemler üzerinden Türkiye ile ilgili tepki çeken açıklamalar geldi. THM Haber’e konuşan gazeteci Emin Pazarcı, insanları suça teşvik etmenin cezasız kalmayacağını vurguladı.

Gündem 11.12.2018, 11:30 11.12.2018, 11:35
Emin Pazarcı: Fatih Portakal’ın yaptığı kalkışma çağrısıdır

Fransa’da 17 Kasım’dan bu yana sokaklarda olan ve şiddetli protestolara imza atan Sarı Yelekliler zamlar konusunda Macron’a geri adım attırdı. Fransa’daki gösteriler, polis şiddeti ve eylemcilerin tavrı sebebiyle Türkiye gündeminde de geniş şekilde yer aldı. Ancak kamuoyunda tanınan bazı isimlerin Fransa örneği üzerinden Türkiye ile ilgili yaptığı değerlendirmeler tepkilere sebep oldu.

“İşte gördük Fransa’da gitmediğini”

Bunun ilk örneği Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan geldi. Asgari ücret tespit komisyonunda konuşan Atalay, "Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. İşte gördük Fransa’da gitmediğini. Üç gün sonra bizim burada görür müyüz görmez miyiz? Bize bağlı." ifadelerini kullandı. Bu açıklama tepkileri de beraberinde getirdi. Atalay’ın ifadeleri ‘Hükümeti kaos çıkartmakla tehdit ediyor. İşçileri sokağa çağrıyor’ gibi yorumlara sebep oldu.

Tepkilerin ardından yeni bir açıklama yapan Atalay yanlış anlaşıldığını söyleyerek “Bize bağlı ifadesi işçisi, işvereni, muhalefeti, iktidarı, sivil toplum örgütleri ve bütün kurumlarıyla Türkiye’yi ifade ettim. Maalesef sosyal adaleti ve milletimizin refahını sağlayabildiğimiz sürece bütün zorlukların üzerinden geleceğimizi belirtmek istedim” dedi.

“Hadi bakalım zamları protesto edelim”

Tepki çeken bir başka açıklama ise haber spikeri Fatih Portakal’dan geldi. Amerikan menşeli FOX TV’de ana haber bültenini sunan Portakal, "Hadi bakalım barışçıl bir eylemle zamları, doğalgaz zamlarını protesto edelim. Yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak korkudan endişeden sokağa? Kaç kişi çıkar sokağa Allah aşkına söyler misiniz? Bireysel ve toplumsal muhalefeti baskı altına almaya ve yıldırmaya çalışıyorlar. En doğal hak ama uygulanamıyor. Fransa olmuş, Türkiye olmuş çok da fark etmiyor açıkçası” ifadelerini kullandı.

Portakal’ın bu açıklamaları sosyal medyada gündem oldu. Vatandaşlar, Portakal’ın provokatif açıklamalarla insanları sokağa dökmeye çalıştığını belirterek savcıların harekete geçmesi gerektiğini yazdılar.

“Atalay’ın sözleri maksadını aşan bir açıklama”

THM Haber’e konuşan Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, demokrasi dışı adımlarla sonuç almaya çalışmanın suç olduğunu vurgulayarak, suça teşvik etmenin de cezasız kalmayacağını belirtti.

Pazarcı şunları söyledi:  “Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın sözleri maksadını aşan bir açıklama. Buna net bir açıklık getirmek zorunda. Çünkü bu ifadeler bir kalkışma kıvılcımı çakmak içinse bunun bedeli son derece ağır olur. Bu suçtur ve bedelini ödemek zorunda kalır.”

“Fatih Portakal’ın yaptığı kalkışma çağrısıdır”

Fatih Portakal’ın sözlerinin açık ve net bir şekilde tahrikçilik olduğunu söyleyen Pazarcı, “Ama FOX TV gibi bir Amerikan kanalında uzun süredir bu ülkeye şaşı bakan Fatih Portakal'ın da başka türlü davranması beklenemezdi. O meşrebinin gereğini yerine getirdi ancak herhalde cumhuriyet savcıları da gerekeni yapacaklar. Çünkü neresinden bakılırsa bakılsın bu bir kalkışma çağrısıdır, tahriktir. Türk Ceza Kanunu’nda bununla ilgili düzenlemeler zaten var. Bunu yayıncılıkla, gazetecilikle falan izah etmesi mümkün değildir. Biz de gazeteceyiz. Gazeteciliğin sınırlarının nerede başlayıp bittiğini biliyoruz. Fatih Portakal’ın yaptığı gazetecilik değildir. Resmen tahriktir ve sanırım gereği de yapılacaktır” dedi.

“Gezi’de gerekli cezalar verilmedi diye bunu yapıyorlar”

Pazarcı demokrasi dışı hareketlerle sonuç almaya çalışmanın suç olduğunu belirterek “Bu daha önce Gezi’de denenmiştir. Herhalde Gezi’de bu kalkışmayı yapanlara gerekli cezalar verilmedi diye bunu yapıyorlar ama dosyalar yeniden açıldı ve savcılar gerekli çalışmayı yapıyorlar. Can Dündar ve Mehmet Ali Alabora ile ilgili alınan kararlar bunu gösteriyor. Sonuçta suça teşvik cezasız kalmıyor” diye konuştu.

 

 

Yorumlar (0)
23°
açık
Namaz Vakti 04 Haziran 2020
İmsak 03:29
Güneş 05:26
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:39
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P