GÜNDEM

Erdoğan BM kürsüsünden seslendi: Bugün karşınızda bulunuyorsam...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde BM Genel Kurulu'na hitap etti.

Erdoğan BM kürsüsünden seslendi: Bugün karşınızda bulunuyorsam...
71'inci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün karşınızda bulunuyorsam 15 Temmuz gecesi milletimizin asil duruşu sayesindedir. Darbe girişimi aynı zamanda dünya demokrasisine karşı da yapıldı. BM Genel Kurulu'nda temsil edilen ülkeler FETÖ'nün tehdidi altında." dedi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

21. yüzyılın ilk çeyreğinde insanoğlu tarihin en zirve dönemini yaşıyor. Bu parlak tablonun bir de utanç verici karanlık yüzü var. Suriye'de, Irak'a savaşın kıskacında binlerce kişi öldürülmeye devam ediyor.

Ölümden kaçanlar Avrupa'da aşağılayıcı muamelelerle karşılaşıyor. DEAŞ, El Nusra, YPG gibi terör unsurları bölgedeki eylemlerini sürdürüyor. Yemen'den Ukrayna'ya pek çok sorun bizleri bekliyor.
"BUGÜN KARŞINIZDA BULUNUYORSAM..."

15 Temmuz'da hain bir darbe girişimine maruz kaldık. Darbe girişimi milletimizin geleceğine sahip çıkmasıyla bertaraf edilmiştir. Bugün karşınızda bulunuyorsam 15 Temmuz gecesi milletimizin asil duruşu sayesindedir. Darbe girişimi aynı zamanda dünya demokrasisine karşı da yapıldı. BM Genel Kurulu'nda temsil edilen ülkeler FETÖ'nün tehdidi altında.

Batı, Suriyeli mültecileri almayabilir ama biz alacağız. Sığınmacılarla ilgili BM'den gelen destek 525 milyon dolar. Başka bir şey yok. Avrupa Birliği bize verdiği sözleri tutamamıştır. BM ve uluslararası camiadan verdiği sözleri tutmasını bekliyoruz.

Uluslararası toplum, Suriye'deki insani değerler sınavında sınıfta kaldı. Dikenli tel örgülerin, yüksek duvarların arkasında huzur aramak beyhude bir çabadır.

Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Suriye, Suriyelilerindir.

PKK/PYD terör örgütünün önceliğinin DAEŞ ile mücadele olmadığı Fırat Kalkanı Harekatı ile ortaya çıktı.

Suriye rejimi BM yardımlarının Halep'e ulaşmasına izin vermiyor. Suriye rejiminin 'ya teslim ol ya da öl' politikasına BM daha ne kadar tahammül gösterecek? Güvenli alan haline getirdiğimiz yerlerin, uçuşa yasak bölge haline getirilmesi için birlikte çalışmalıyız.

Musul operasyonu bölge halkının hassasiyetleri gözetilerek yapılmalıdır.

"Dünya 5'ten büyüktür" gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyu hatırlatıyoruz. Dünya bu 5 ülkenin dudağı arasına mahkum edilemez. Tüm dünyanın temsil edilmediği BM Güvenlik Konseyi adaleti sağlayamaz.

Konular: bm genel kurul, 15 temmuz darbe girişimi, cumhurbaşkanı erdoğan, açıklama,

Yorumlar