GÜNDEM

Erdoğan dev projenin ilk denemesini yaptı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asfaltlama çalışmaları tamamlanan Avrasya Tüneli'ni Başbakan Binali Yıldırım'ın eşliğiyle denedi.Bu denemenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda yaptı.

Erdoğan dev projenin ilk denemesini yaptı!
Önce Marmaray hizmete alındı. Daha sonra İstanbul ve Ankara'yı birleştiren hızlı tren projesi tamamlandı. Körfez üzerinden İstanbul'u Bursa'ya bağlayan Osmangazi Köprüsü devreye girdi. Boğaz'a 3. Köprü; Yavuz Sultan Selim Köprüsü kazandırıldı.

Avrasya Tüneli de tamam

Bugün de Göztepe-Kazlıçeşme arasındaki süreyi 100 dakikadan 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli'nin tamamlandığını gördük.

İlk geçişi Erdoğan yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk geçişi makam otomobili ile gerçekleştirdi. Erdoğan, aracıyla Harem'den Avrasya Tüneli'ne girerek, Avrupa yakasına geçti. Erdoğan buradan dönüş yaparak, yeniden Harem'e geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım Avrasya Tüneli'nden geçişi sonrası açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım projeye ilişkin kısa bir açıklama yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin durumu ve avantajları hakkında bilgi verdi. Erdoğan, 'Bu projenin bedeli 1 milyar 250 milyon dolar. Burada her şeyin hız kazanması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlanıyor. Artık ağır vasıtaların hepsi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiyor. Şimdi burasının da 26 Aralık itibari ile hayata geçmesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün araç yükü azalacak. Buradaki yıllık yakıt tasarrufu çok çok önemli. Yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Biz bugün test geçişini yaptık, açılışını 20 Aralık'ta milletimizle beraber yapacağız. 14 yılda ulaşım sektöründe tarihi adımlar attık. olmaz denilenler oldu, yapılamaz denilenler yapıldı. Bunlar palavra diyenler aldandı. Bütün projeler hayata geçirildi. Bizler doymadık. Çok çalışacağız ve milletimizin asırlardır beklentilerini gerçekleştireceğiz.

'Hayaldi gerçek oldu'

Bunlar hayaldi gerçek oldu ama şunu da biliyorduk hayali olmayan şeyin gerçeği de olamaz. Şimdi lastikli sisteme geçiyoruz. Az önce bir test yaptık. Asya'dan Avrupa'ya gittik geldik. Az önce brifingi aldık. Hızla devam eden bir süreç.

29 Ekim 2013'ten bugüne 156 milyon Marmaray'dan, Asya kıtasından Avrupa'ya, Avrupa kıtasından Asya'ya geçmiş oldu. Bunlar hayaldi gerçek oldu.

'Çalışmalarımıza devam edeceğiz'

Ulaşım altyapısında uzun yıllar Ulaştırma Bakanı olan Binali kardeşimle bunların çalışmasını yaptık. Şimdi Başbakan olarak da çalışmalarımız devam ettireceğiz. Yavuz Sultan Selim bizim iftiharımız.Osmangazi Köprüsü yine bizim için bir iftihar. Bununla kalmadık. Şimdi Avrasya Tüneli bunun bir adımı. Kanal İstanbul projesinin yakın zamanda ihalesi yapılacak.

'Yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu'

Bu projenin bedeli 1 milyar 250 milyon dolar. Burada her şeyin hız kazanması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlanıyor. Artık ağır vasıtaların hepsi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiyor. Şimdi burasının da 26 Aralık itibari ile hayata geçmesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün araç yükü azalacak. Buradaki yıllık yakıt tasarrufu çok çok önemli. Yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız.
 
'Yenikapı ruhunu bozanlara cevabı siz vereceksiniz'

Modern Türkiye'nin geleceğinde sizleri el ele omuz omuza görmek istiyoruz. Yenikapı ruhunu zedelemeye çalışanlara en iyi cevabı siz millet olarak veriyorsunuz ve vermeye devam edeceksiniz. Buna inanıyorum. 20 Aralık'ta açılışta burada beraber olacağız.

Erdoğan Avrasya Tüneli'nden geçti
Erdoğan Avrasya Tüneli'nden geçtiTünel hakkında

Asya ile Avrupa kıtalarını tüp geçişiyle birbirine bağlayacak ve 20 Aralık'ta açılacak Avrasya Tüneli, dünyada deniz altından en derinden geçecek tünel olacak. 14,6 kilometre toplam uzunluğa sahip projenin, deniz altından geçen kısmı ise 3,4 kilometre olarak inşa edildi. Tünel, trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresini 15 dakikaya kadar indirecek, ileri teknoloji ile bu güzergahta güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak.
 

Erdoğan Avrasya Tüneli'nden geçti

Erdoğan Avrasya Tüneli'nden geçti

Konular: avrasya tüneli, marmaray, Recep Tayip Erdoğan,

Yorumlar