Erdoğan: Dindar bir nesil yetiştireceğiz

Ankara İlahiyat'ın Kuruluş yıldönümünde hitap eden Başkan Erdoğan öğrencilere, "Dindar bir nesil sizin ellerinizde yetişecek. Dindar gençlik yetiştiği zaman tinerciyi, hırsızı, alkolikleri görmeyiz." dedi.

Gündem 06.11.2019, 14:38 06.11.2019, 15:53

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

Ülkemizde ilahiyat kurumlarını daha ileriye taşımak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Türkiye’de ilahiyat ve imam hatip eğitiminin yaygınlaştırılmasının sebebini bugün hepimiz çok acı bir tebessümle hatırlıyoruz. Bir imam hatipli olarak çocuklarımın imam hatip kapısında neler çektiğini bilen bir baba olarak bunları yaşadık. Rabbim tekrarını bizlere göstermesin inşallah. Onun için de bizler de görevimizin çok çok iyi farkında olacağız. 

'Kur'an dersleri boş geçiyor'

Niçin ilahiyat mezunları öğretmenlik için görev almada tereddütler yaşar? Öğretmen bulmada maalesef sıkıntı yaşıyoruz. Nedense ilahiyat mezunları öğretmen olmaya teşebbüs etmiyor. Birçok imam hatiplerde Kur'an derslerinin boş geçtiğine şahidim. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine hoca bulunmuyor dersem yalan söylemiş olmam. 

'Dindar nesil sizin ellerinizde yetişecek'

Bir zamanlar ben 'Dindar gençlik' dedim, bana imam hatipliler bile saldırdı. 'Nerden çıktı bu iş, nerden çıktı bu tespit' gibi sözde köşe yazarı onlar bile bana saldırdı. Üstelik de bunu diyenler imam hatip mezunu. Bugün yine aynısını söylüyorum. İnşallah dindar bir gençlik, dindar bir nesil sizin ellerinizde yetişecek. Dindar gençlik yetiştiği zaman tinerciyi, hırsızı, alkolikleri görmeyiz. O zaman hırsızını Allah’ın izniyle görmeyiz veya minimize ederiz. Alkolikleri görmeyiz. Niye? Çünkü dindar gençlik bilecek ki alkol haramdır. Dolayısıyla o yola tevessül etmeyecek. Ve bu konularda atılacak adımlarla dindar neslin olduğu bir ülkede ben inanıyorum ki tüm manevi değerler bir anda yüksek bir sıçrama yapacak ve birbirini Allah için seven bir millet ortaya çıkacaktır. Menfaat için değil, makam mevki için değil. İşte bunu siz sağlayacaksınız.

'İçimizden cumhurbaşkanı çıktı'

Tek parti dönemi milletle inancı arasındaki irtibatı cenaze yıkama seviyesine düşürme gayesiyle hareket edilmiştir. Ama bizim içimizden doktoru da çıktı, mühendisi de çıktı, hakimi de savcısı da çıktı, elhamdülillah cumhurbaşkanı da çıktı.

Bütün öğrencilerin şansı aynı

Bir ara imam hatip öğrencileri 600 bine çıkmıştı. Ne oldu? Bir darbe, 60 bine indi. Hemen kök kurutulduğu zaman o ağaç vücut bulur mu? Bulamaz. Elhamdüllillah geldik, adımları attık ve şu anda 1 milyon 300 küsür bine varan imam hatip öğrencisi var. Fakat şu anda da tabi çok ciddi kampanyalar var. “İmam hatibe göndereceksin de ne yapacak.” Fen fakültesi mezununun hangi şansı varsa, şimdi katsayı olmadığı için imam hatiplinin de aynı şansı var. Bu yarışı aynı şekilde imtihanı kazanan sonuçta gireceği yeri de kendisi belirleyecektir.

"Yedi düvel saldırıyor"

Türkiye yeniden İslam coğrafyasının umudu haline gelmişse, bunda hep birlikte verdiğimiz mücadelenin çok ciddi katkısı var. bizim de çektiğimiz sıkıntılar var. Yedi düvel saldırıyor. Onlar üzerimize saldırıyor diye biz geçmişte olduğumuz gibi sünepe durumuna geçiş, yanaklarımızı çevirip hepsini de ‘tokatlayın’ diyecek miyiz? Diyemeyiz. Onun için dik durmaya mecburuz, dikleşmeden de yolumuza devam etmeye mecburuz.

"Kötü komşu bizi akıllı bomba sahibi yaptı"

Yüzde 20 savunma sanayinde yerli üretimini şimdi yüzde 70'e çıkardık. Bugün terörle mücadelede başarılıysak bunun sebebi bize dost geçinenler. Bize SİHA ve İHA vermeyip, 'kongreden geçmesi lazım' diyorlardı. Ama şimdi biz İHA’mızı da SİHA’mızı da yapıyoruz. Şimdi onun bir daha ilerisini yapıyoruz ‘AKINCI’ diye. Onunla birlikte, dünyada belki ilk defa bizde olacak. Şimdi onu başarmaya çalışıyoruz. Demek ki yapılabiliyor ve yapıyoruz. Bunu başardığımız gibi bir de onun mühimmatını artık kendimiz üretiyoruz. Bundan önce kendileriyle konuşuyorduk. Sayın Obama’ya diyordum ki, “mühimmat sıkıntımız var” G20 Antalya Zirvesi, oturduk konuşuyoruz. “Göndereceğiz” dedi. Bize akıllı bomba gelmedi. İşte bu tür komşular bizi akıllı bomba sahibi yaptı, şimdi biz üretiyoruz.

Bağdadi'nin hanımını yakaladık

Bağdadi kendini tünelde öldürdü. Biz de hanımını yakaladık. Ama yaygara yapmadık. İlk defa şimdi açıklıyorum. Aynı şekilde kız kardeşini yakaladık.

Terörist masumların kanını dökendir. Müslümandan terörist olmaz. İslam'a terör diyen Batı kendine baksın. Batının caddelerinde, sokaklarında terörist başının paçavralarıyla dolaşıyorlar."

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P