GÜNDEM

Erdoğan: Geri adım atma şansımız yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonuyla bölgede ver olduğunu gösterdiğini belirterek, Türkiye'nin geri adım atması durumunda terör örgütlerinin bölgeye tekrar yerleşeceğini belirtti.

Erdoğan: Geri adım atma şansımız yok
"GERİ ADIM ATMA ŞANSIMIZ YOK"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fırat Kalkanı operasyonuyla Türkiye’nin bölgede var olduğunu gösterdiğini belirterek, “Buradan geri adım atma şansımız yok. Eğer geri adım atarsak oralara DAİŞ, PKK, YPG, PYD gibi terör örgütleri yerleşir.” dedi. Erdoğan, benzer risklerin Irak için de söz konusu olduğunu belirterek, Musul’un güvenliği için Cerablus benzeri bir operasyonu işaret etti.

MUHALİF GRUP VE TÜRK ASKERİ ORTAKLIĞI

Suriye'de batı ile doğu birleştirilmiş durumda diyen Erdoğan, "Oradaki ılımlı muhalif gruplarla, askerimizin verdiği lojistik destek sayesinde önemli neticeler alındı. Orada birincisi tabii ki El Bab meselesi var. İkinci olarak da Menbiç'te bize baştan verdikleri söz. Gerçekten doğuya çekildiklerinde bizim açımızdan bir mesele kalmaz." açıklamasında bulundu.

TEK SIKINTILI YER HALEP

Son yapılan operasyonlarla, Suriye'nin kuzeyinde yaşayan halka özgüven geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda tek sıkıntılı yer Halep. Halep'teki sıkıntıyla ilgili olarak da gerek Obama gerek Putin ile görüşmelerimizi yaptık. Dışişleri bakanlarımız üçlü olarak görüşmeleri yapacaklar ve inşallah bayram öncesinde orada ateşkesi sağlamayı ümit ediyoruz. Putin, 2-3 gün içinde bu konuda bir çözüme ulaşılabileceğinden söz etti." dedi.ASKERE ÖZGÜVEN GELDİ

Bütün terör örgütlerine karşı mücadelenin sürdüğünü söyleyen Erdoğan, bazı kimselerin kendisine yönelik 'Neden bu kadar cephe açıyoruz?' sorusuna da "Türkiye'nin güvenlik güçleri bütün bu cephelerin hepsinde gereken mücadeleyi verebilecek güce ve kararlılığa sahip. 15 Temmuz sürecinde tutuklamalar da oldu ama netice itibarıyla, ordumuz daha güçlü hale geldi. En azından askerimize özgüven geldi. Cerablus operasyonu, kararlılığımızın en önemli ifadesiydi. Bunu da başarılı şekilde askeri birliklerimiz gerçekleştirdi." cevabını verdiğini söyledi.

OBAMA'YA MENBİÇ TEKLİFİ

Menbiç konusunda daha önce Obama'ya teklifte bulunduklarını söyleyen Erdoğan, "Görüşmemizde, 'Menbiç kesinlikle Araplarındır, oraya PYD, YPG falan gelmeyecek' demişti. Nitekim Menbiç'te yaşayan Araplar'ın oranı yüzde 90-95. Ama buna rağmen, oradan PYD'lileri yukarıya çıkarmak istediler. Biz ise kendisine tam aksine tersten gidip yukarıdan inmeyi teklif etmiştik. 'Bu 2-3 ay sürer' diyerek teklifimize yanaşmamışlardı. Halbuki o işi birlikte yapsaydık, hayat çok daha önce normale dönerdi." açıklamasında bulundu.

"DAHA BEKLEYEMEYİZ"

Türk askerinin Rakka'ya doğru gitmesi söz konusu mu sorusuna ise, "Gaziantep'teki saldırının ardından, 'Daha bekleyemeyiz, adımı atalım" dedik. Zaten ön hazırlıklarımız vardı. Oraya harekatı başlatmış olduk." cevabını verdi.

"EFKAN ALA YOL ARKADAŞIMIZ"

Efkan Alayla ilgili gelen soruya da, "Efkan Bey benim müsteşarımdı. Milletvekili olmadan bakan yaptığım bir arkadaş. Kabiliyetleri olan bir arkadaşımız. Son hassas dönemdeki gelişmeler sebebi ile Sayın Başbakan'la bir değerlendirme yaptık. Böyle bir şeyin olmasının uygun olacağını söylediği için 'Madem böyle düşünüyorsunuz, hayırlı olsun' dedik. Ama Efkan Bey, bizim yol arkadaşımız, dava arkadaşımız. Bundan sonra da kendisinden aynen istifade etmeye devam edeceğiz." cevabını verdi. 

"FETÖ'YÜ ÇÖKERTMEMİZ LAZIM"

ABD'yle ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, "ABD'ye gelince, zaten önümüzde bir BM Genel Kurulu var, ardından seçimler var. Seçim şunu getirir, bunu getirir noktasında değiliz. Ama bir stratejik ortak olarak kendileriyle çalışmalarımızı bugüne kadar nasıl sürdürdüysek, seçimden sonraki neticeye göre tabi yine bizler de adımlarımızı ona göre atacağız ve geliştireceğiz. Orada belirleyici olan, belki de en önemli olan konulardan biri, tabii ki FETÖ meselesidir. Zaten ayın 18'inde BM Genel Kurulu başlıyor, ona gideceğiz. Orada yine bazı görüşmeleri süratlendirerek inşallah sizlerin de lojistik desteğiyle Amerika'daki FETÖ'yü çökertmeniz lazım." açıklamalarında  bulundu.
Konular: fırat kalkanı, pkk, pyd, türkiye,

Yorumlar