GÜNDEM

Erdoğan-Obama görüşmesi gerçekleşti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak için geldiği Çin'in Hangcou kentinde, ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi.

Erdoğan-Obama görüşmesi gerçekleşti
 G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi için Çin'in Hangcou kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında 45 dakika süren bir görüşme gerçekleşti.

OBAMA'NIN AÇIKLAMASI

ABD Başkanı Barack Obama görüşme sonrası yaptığı basın açıklamasında, "Başkan Erdoğan ve Türkiye mültecilerin yükünü yalnız taşımamalıdır. Sizi gördüğüme sevindim başkanlığım sırasında şimdiye kadar yarattığımız güçlü ittifağın devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

DARBE-TERÖR ARKA ARKAYA GELMESİ MANİDAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu bir araya gelişimiz 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaptığımız ilk yüz yüze görüşme. Darbeye karşı verdiğiniz destekten sonra teşekkür ederim. Türkiye ve Amerika arasındaki ittifak uzun süreli stratejik ortağıyken sayın Obama döneminde model ortaklığa dönüşmüştür, bu model ortaklık devam etmektedir. Tabi bu darbe girişimiyle, terör olaylarının arka arkaya gelmesi manidar. Dünyadaki tüm terör olaylarına karşı bir NATO ülkesi olarak ortak tavrımız vardır bundan başkası mümkün değildir. Tüm terör olaylarına karşı durmak zorundayız, terörün her türlüsü kötüdür. İyi kötü kötü terörist diye bir şey olamaz. Fetullah Gülen’in iade süreci devam ediyor. 15 Temmuz sonrası dosya da gönderilecek. Güney sınırımızda terör koridoru oluşturulmamalı. Model ortaklığın ve dostluğun devamını diliyorum" dedi.
Konular: G-20, görüşme, çin, ABD,

Yorumlar