GÜNDEM

Erdoğan'dan Afrika ziyareti öncesi FETÖ mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'dan Afrika ziyareti öncesi FETÖ mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanın basın toplantısı düzenledi.

İşte o konuşmadan satır başları

Tanzanya, Mozambik, Madagaskar'ı kapsayan bir Afrika ziyaretine çıkacağız. Özellikle geçtiğimiz yıllarda 2005 olarak bir Afrika yılı süreci başlattık. Bu süreçle birlikte büyükelçilikler açtık. Hedefimiz Afrika'nın tüm ülkelerinde Türkiye'nin büyükelçilikleri olsun ve Afrika'yla bu büyükelçiliklerimizle çok yoğun ilişkiler yürütelim. Öncelikle Darülselam'da Tanzanya Cumhurbaşkanı ile bir araya geleceğiz, heyetlerimiz arasında görüşmelere eşbaşkanlık yapacağız, iş adamlarımızla birlikte iştirak edeceğiz.

Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret

23 Ocak'ta Mozambik'e geçeceğiz. 24 Ocak Salı günü Mozambik Cumhurbaşkanı ile görüşüp, orada da heyetler arası toplantılar yapacağız. Bu ziyaretin ülkemizden Mozambik'e Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olacaktır. Bunun yanında malum Afrika ülkelerinde FETÖ'nün bu ülkelerdeki yoğun faaliyetleriyle ilgili oradaki devlet başkanlarıyla bu konuları değerlendirmelerini yapmış olacağız. 24 Ocak akşamı Madagaskar'a varmayı düşünüyoruz. Mozamnbik Cumhurbaşkanı ile görüşüp, heyetler arası görüşmeler düzenleyeceğiz. Madagaskar ziyareti de Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret. Madagaskar ziyaretinden sonra ülkemize geri döneceğiz. 

39 ülkede büyükelçilik

Ekim 1979'da açıldıktan sonra, 1984 yılında kapatılan Darülselam Büyükelçiliğimiz 2009 yılında yeniden faaliyete geçti. Bugün ortaklığa dönüşen Afrika politikamız çerçevesinde 39 ülkede büyükelçiliğimiz bulunuyor. Diğer ülkelerde de temsilcilik açmayı arzu ediyoruz. 

Taleplerimizi dile getireceğiz

FETÖ’yle mücadele bağlamında muhataplarımızdan taleplerimizi dile getireceğiz. FETÖ’nün tasfiye edilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz.

Afrikalı dostlarımız arasında bu örgüte, bu örgütün niyetlerine hassasiyet artmaktadır. Bu katil sürülerinin artık diyalog hizmet eğitim ticaret diyerek gizlenme ihtimalleri kalmamıştır.

Konular: afrika ziyareti, erdoğan, fetö,

Yorumlar