GÜNDEM

Erdoğan'dan Beştepe'de tarih dersi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 78'inci yılında düzenlenen anma töreninde konuştu.

Erdoğan'dan Beştepe'de tarih dersi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

*Milletimiz nezdinde Çanakkale Savaşı ile 15 Temmuz darbe girişimin hiçbir farkı yoktur bunlar milletimizin verdiği istiklal ve istikbal mücadelesidir. Bugün ülkemizin Batı karşısındaki duruşunu sorgulayanlar milletimizin asırlık duruşunu kavrayamayanlardır.

*Makedonya'nın dağ köylerinden birine uzun uğraşlar sonucu ulaşan TİKA ekibinin yanına ihtiyar yaklaşır ve arabanın üzerindeki bayrağı görünce neden bu kadar geç kaldınız diye sorar. Programın bir iki gün gerisinde kaldığını düşünen görevli durumu izah etmeye çalışırken ihtiyar 100 yıldır sizi bekliyoruz der. Türkiye Türkiye'den büyüktür. Bizim fiziki sınırlarımız başkadır gönül sınuırlarımız başkadır.*Türkiye Cumhuriyeti gökten zembille inmiş bir devlet değildir. Gazi Mustafa Kemal de nevzuhur bir devlet adamı değildir. Anadolu Selçuklunun bıraktığı yerden bayrağı nasıl Osmanlı devraldıysa, Osmanlının bıraktığı yerden Cumhuriyet almıştır. Tarihimize bütünüyle sahip çıkacağız.

*Yeni Türkiye kavramının ilk kez Gazi tarafından Nutuk'ta defalarca zikredildiğini paylaşmak, hatırlatmak isterim. Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı'nı kalkan yaparak bu kavram üzerinden bizi yıpratmaya çalışanların aslında cumhuriyet ruhuna ne kadar yabancı oldukları ortadadır.*Gazi Mustafa Kemal'in en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti'ni daha ileri taşıma gayreti içinde olun bunu anlarsanız Gazi'yi anlarsınız bunu anlamazsanız sadece olduğunuz yerde patinaj edersiniz. Şuanda doğrudan milletin oyuyla seçilmiş olmam dahi milli iradenin gücünün nerelere ulaştığını gösteriyor.

Bizzat kurucu olduğu kendi partisinin mirasyedileri...

Gazi'nin mesajlarını hala anlayamayanların olduğunu üzüntüyle görüyorum. Bunların başında bizzat kurucusu olduğu partinin mirasyedileri geliyor. Kendi çıkarları uğruna Gazi Mustafa Kemal'in emaneti yeni Türkiye'yi yıpratmak istiyorlar. Yeni Türkiye'yi karalamak ve hedef haline getirmeye çalışanlar onun adını ağızlarına almayı haketmiyor. 

Konular:

Yorumlar