GÜNDEM

FETÖ artık Pakistan'da da barınamayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan'ın, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Türkiye'nin yanında olduğunu belirterek, "Gördüğümüz kadarıyla artık bu örgüt Pakistan'da da barınamayacak. Pakistan hükümetine teşekkür ediyorum." dedi.

FETÖ artık Pakistan'da da barınamayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile ortak açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Sayın Cumhurbaşkanı Memmnun Hüseyin'in davetiyle gerçekleştirdiğimiz ziyareti, sayın Cumhurbaşkanı ile ikili ilişkilerle devam ettirdik. Bu vesileyle tüm Pakistanlı kardeşlerime selam ve saygılarımı iletiyorum. Aramızda, siyasi, ticari, askeri ve pek çok alanda iş birliğimiz sürüyor.

"Pakistan en zor zamanımızda yanımızdaydı"

2017 yılına ulaşmadan, serbest ticaret anlaşmasını tamamlamayı umuyoruz. Keşmir'deki kardeşlerimizin yaşadıkları, gözardı edilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Kontrol hattındaki gerilimleri ve can kayıplarını endişe ile izliyoruz. Keşmir sorununun Pakistan ve Hindistan arasında, Keşmir halkının talepleri dikkate alınarak çözüme kavuşturulması gerekiyor. Pakistan ve Afganistan'ın iş birliği, her iki ülkeyi de etkileyen terör belasının çözümü için olmazsa olmadır. Türkiye ile Pakistan, en zor zamanlarda hep birlikte olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi, 15 Temmuz'da da Pakistan, Türkiye'nin kara gün dostu olduğunu göstermiştir. Pakistan'ın bu duruşunu ve iyi niyetini asla unutmayacağız.

FETÖ'nün amaçlarına ulaşmak için kan dökmek dahil, neler yapacağını 15 Temmuz'da gördük. Pakistan'ın kamu düzenine tehlike oluşturan FETÖ terör örgütünün bertaraf edilmesi için Pakistan en başından beri mücadele göstermiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti kapsamında Başbakan Navaz Şerif ile bir araya geldi.

Navaz Şerif'in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Türk halkının darbe girişiminin karşısında durması bizi gerçekten etkilemiştir.

İki ülke arasında imzalanması öngörülen serbest ticaret anlaşmasının 2017'den önce tamamlanmasını temenni ediyoruz.

Pakistan-Hindistan ilişkilerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın barışçıl çözümü desteklediğini biliyoruz ve kendisine çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye'nin göstermiş olduğu destek, Pakistan'ın konumunu daha da güçlendirmiştir.

Konular:

Yorumlar