GÜNDEM

FETÖ'cü 11 generalin hepsi sınıf arkadaşıymış

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe kalkışmasında rol alan darbeci subayları 1982 yılında sivil liselerden gelip, Harp Okulu'nda özel bir sınıfta eğitim aldığı ortaya çıktı.

FETÖ'cü 11 generalin hepsi sınıf arkadaşıymış
Balyoz kumpasının kurbanı Emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel, geçtiğimiz günlerde TBMM Darbe Komisyonu'na bilgi verdi.
Balyoz davası mağdurlarının tek tek dinleneceği Komisyon'da ilk olarak Önsel dinlendi. Darbe Komisyonu’na bilgi veren Önsel, Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 1985 yılında askeri liselere sızmaya başladığını, 1986 yılı itibari ile de soruların askeri öğrencilere dağıtıldığını ifade etti.

"TSK tarihinde bir ilkti"

Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı Levent Türkkan’ın verdiği ifadede '94’lüler konseyi' olarak tanımladığı ve 15 Temmuz darbe girişiminin temelini oluşturan darbecilere dikkat çeken Mustafa Önsel, TSK tarihinin en fazla kurmay subay çıkardığı devrenin 1994 yılı olduğunu ve bu mezunların askeri sınavda Türkçe sorularını tam yapan öğrencilerden oluştuğuna da dikkat çekti.

"Özel sınıf oluşturuldu''

Darbe Komisyonu’na önemli bilgiler veren Önsel, 1982 yılında Harp Okulu'nda özel sınıf ihdas edildiğini ve bu özel sınıftaki öğrencilerin sivil kaynaklı öğrencilerden oluştuğunu belirtti. Sivil liselerden gelen bu öğrencilerin Harp Okulu'ndan 1985 yılında mezun olduğunu açıklayan Önsel, "Bu sınıftan 11 general çıkması hayatın doğal akışına aykırı. Örneği yok. Sonra  bu generaller  15 Temmuz darbe girişiminin darbecileri olarak ortaya çıktı. Olay bir tesadüf mü? Bilmem." dedi.80'li yıllarda kurulan sivil sınıflar 

FETÖ’nün askeri okullara en iyi sızma yöntemlerinden biri olan "Sivil Sınıf" taktiği 1982 yılında başladı. 1982 yılında oluşan bu sivil sınıflar ilk öğrencilerini 1985 yılında verdi. 1985'te mezun olan bu öğrenciler TSK'ya katıldı.

Darbeci generaller o sınıftan çıktı 

1985 yılında mezun olan sivil lise kaynaklı generallar;

*Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Dairesi Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli.

*EDOK Harekat Eğitim ve Öğretim Başkanı Tuğgeneral Lütfü İhsan Yanıkoğlu.

*Sivas 5. Piyade Er Eğitim Tugayı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır.

*Antalya 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kaya.

*Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek.

*Isparta Eğirdir Dağ ve Komando Okulu Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya.
 

Konular: Hulusi Akar, fetö, darbe,

Yorumlar