GÜNDEM

FETÖ'cü siviller darbe toplantısı yapmış

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) terör örgütü FETÖ’nün akademik yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve Bylock kullanıcısı olduğunu itiraf eden araştırma görevlisi Ahmet Ü.’nün emniyetteki ifadesi, 15 Temmuz öncesi darbeden haberdar olduklarını ortaya çıkardı.

FETÖ'cü siviller darbe toplantısı yapmış
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 20 Ocak'ta İTÜ'deki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda, 31 şüpheli gözaltına alındı. Yakalananlar arasında bulunan Araştırma Görevlisi Ahmet Ü., avukatı eşliğinde polise ifade verdi. Ahmet Ü. verdiği ifade de terör örgütü FETÖ üyelerinin 15 Temmuz'da gerçekleştirdiği darbe kalkışmasından haberdar olduğunu ortaya koydu. Telefonunda örgütün kriptolu yazışma programı çıkan araştırma görevlisi, yüklemeyi nasıl yaptığını da ifadesinde anlattı.

14 Temmuz toplantısı

İTÜ'de araştırma görevlisi olarak çalışan Ahmet Ü., 4 kişi ile birlikte, 4 yıl boyunca her Cuma günü örgütün evlerinde sohbetlere katıldığını anlattı. 15 Temmuz darbe girişiminden 1 gün önce düzenlenen sözde sohbet toplantısına, örgüt içerisinde abi ve imam olarak tanınan 3 ismin daha katıldığını söyledi.

Bu 3 şüpheliden biri sohbete katılanlara, "Pazartesi gününe kadar sancılı günler yaşanacak bu süreç içerisinde çok sıkıntı olacak. Bol bol dua edin. Diğer evlerdeki arkadaşlara da telkinde bulunun, onlarda dua etsinler" dedi.

Bu olay sonrasında darbe girişimini televizyondan öğrenince durumu anladığını söyleyen Ahmet Ü., FETÖ yapılanması içerisindeki abi ve imamların dahi kalkışmadan haberdar olduğunu ortaya koydu. İ.T.Ü. toplantıya katılan 3 kişi hakkında da ilginç bilgiler verdi.

Tabletle iletişim

Ahmet Ü., darbeden haberdar olduğu anlaşılan bu 3 şahısın 14 Temmuz'daki toplantıya telefon getirmediklerini belirtti. Her 3 isimde de yanlarında tablet olduğunu söyleyen şüpheli. "Yanlarından tabletleri bir an ayırmadılar. Bizim görmememiz için de özen gösteriyorlardı. Daha sonra o tabletlerdeki gizli özel yazılımlarla iletişim kurduklarını öğrendim" dedi.

ByLock talimatı

Ahmet Ü., şüphelilerden birinin açığa alınan öğretmen Orhan K. olduğunu belirterek, telefonundaki Bylock programını yüklemesini isteyen kişinin de aynı isim olduğunu dile getirdi. Ahmet Ü., “Sürekli aynı isimlerle 4 yıldır Orhan K.'nın evinde toplanırdık. Orhan K.'nin lakabı Harun'dur. Orhan K. bundan sonra sohbetleri buradan yapacağız diyerek, benden Bylock yüklememi isteyen kişidir. Onun isteği üzerine, bu programı indirdim, 4 ay kadar kullandım" derken, terör örgütü FETÖ yapılanmasına ait evde para toplandığını da itiraf etti.

'ABD'den mesaj aktarırdı'

Ahmet Ü., örgüt elebaşı Fetullah Gülen'den gelen bilgilerin, nasıl paylaşıldığı hakkında da bilgiler verdi. ABD'den gelen örgüt üyelerinden alınan bilgileri paylaşan kişi de darbe öncesi açıklama yapan 3 kişi arasındaki "Bedrettin" isimli şüpheliydi. Ahmet Ü.'nün ifadesinde yaşananların şöyle anlatıldığı öğrenildi. “Adı Bedrettin olan üst düzey biri, soyadını bilmiyorum. Bedrettin adındaki bu şahıs ayda bir gelerek bize abilik yapan Orhan K. ile sohbete katılırdı. Emniyet'ten atılan polislerin aileleri için para toplarlardı. Ayrıca, ABD'den gelen kişilerin aktardığı Fetullah Gülen'le ilgili bilgileri, sıkıntılı günlerin geçeceği yönündeki telkinleri ve duaları bize o aktarırdı"

Evlilik için kadın fotoğrafları

Araştırma Görevlisi Ahmet Ü. ifadesinde darbe öncesi bilgi aktaran diğer kişinin örgütün evlilik imamı İdris K. olduğunu söyleyerek, “İdris K. bana 30-40 kadar üniversite mezunu kadının fotoğrafını gösterip, beğendiğim birisi varsa evlendirebileceğini söyledi. Ancak ben o katalogdaki kadınları beğenmediğim için evlenmedim" dedi.

Konular: 15 temmuz, fetö, darbe, bylock,

Yorumlar