GÜNDEM

FETÖ'nün 'mazi'si çökertildi! 15 bin 500 kişinin ismi çıktı

15 Temmuz'da ülkeyi kan gölüne döndüren FETÖ'nün kamuya yerleştirdiği kişilerle ilgili soruşturmada 'Mazi' adli şifreli bir dosya ele geçirildi. Dosyada ise yaklaşık 15 bin 500 kişinin ismi ortaya çıktı.

FETÖ'nün 'mazi'si çökertildi! 15 bin 500 kişinin ismi çıktı
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'insan kaynakları departmanı' gibi kullanıldığı öne sürülen Bursa İş, Kariyer, Eğitim Merkezi Derneği soruşturmasında aranan "Semih" kod adlı Necati Uysal'ın kişisel veri havuzundaki "Mazi" adlı şifreli dosyaya yönelik incelemeler devam ediyor.

15 bin 500 kişinin ismine ulaşıldı

Örgütün "insan kaynaklarından sorumlu imamı" olduğu belirtilen Uysal'ın evinde yapılan aramalarda ele geçirilen USB flash bellek içinde bulunan dosyada, kamuya yerleştirildiği öğrenilen yaklaşık 15 bin 500 kişinin ismine ulaşıldı.

Örgüt içinde yapılan değerlendirmede 4 ve 5 puan alarak kamuya yerleştirildiği belirlenen 500 kişi hakkında işlem yapıldığı, diğerleriyle ilgili incelemelerin sürdüğü öğrenildi.

12 kat daha fazla büyük bir dosya daha var

Ayrıca, flash bellekte "Mazi"nin yaklaşık 12 katı büyüklükte olduğu belirtilen ve içinde yine örgüt üyesi isimlerin bulunduğu tahmin edilen başka bir şifreli dosyanın açılması için Ankara'da çalışmalar sürüyor.

Uysal'ın yaptığı listeden yola çıkılarak, diğer illerdeki örgütün insan kaynaklarından sorumlu imamların isimlerine de ulaşılmaya çalışıldığı öğrenildi. Habere göre, Necati Uysal'ın "Sena" kod adlı eşi Büşra Uysal'ın da örgüt içi evlendirmeden sorumlu olduğu belirtildi.

Dosyada adı geçen, kamuya yerleştirilen kişilerin dosyada bazı değişikliklerle kayıt altına alındığı da belirlendi.

Kamuya yerleştirilen kişinin adına babasının, babasının yerine de söz konusu kişinin adını yazarak kayıt tutan Uysal'ın, kamu personeli olanların cep telefonu numarasını da operatörden sonraki 7 rakamdan 118 çıkararak ya da ekleyerek not ettiği ortaya çıktı.

Konular: fetö, dosya, bursa, mazi,

Yorumlar