GÜNDEM

FETÖ'nün darbe şifresi 94!

15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerlerin darbe girişimi sonrası tutuklanan Hulusi Akar'ın darbeci emir subayı Türkkan'ın ifadesinde asıl darbeciler olarak işaret ettiği '94'lüler konseyi'i kim yada kimler oluşturuyor?

FETÖ'nün darbe şifresi 94!
15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi askerlerin darbe girişimi sonrası, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisinde yüksek görevlerde bulunan pek çok rütbeli komutan ve asker gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

Bunların başında da 15 temmuz darbe girişiminin planyacısı olduğu iddia edilen, Hava Kuvvetleri Komutanı ve eski Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Akın Öztürk yer aldı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı'nın en yakınında olan, onun canını korumakla yükümlü ve nefesi kadar yakın olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Başyaveri Albay Ali Yazıcı ile, Muhafız Alay Komutanı Muhsin Kutsi Barış listeye eklendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın emir subayı Levent Türkkan'ın da FETÖ üyesi çıkmasıyla tüm dengeler alt üst oldu. Türkkan'ın cemaatçi olduğunu itiraf etmesi sonrası verdiği 40 sayfalık ifade ile de işin rengi değişti.

"DARBENİN PLANLAYICISI 94'LÜLER KONSEYİ"    

Türkkan ifadesinde darbenin planlayıcısı olarak başrol oynayan Öztürk'den ziyade, başbaşka bir noktaya dikkatleri çekti: 94'lüler konseyi.

Türkkan ifadesinde Akın Öztürk'ün sadece bir kukla olduğunu iddia ederken, asıl planlayıcı olarak madalyonun diğer tarafında bulunan 1994 yılında mezun olarak orduya giren kurmay subayları işaret etti.

450 ÖĞRENCİDEN 300'Ü CEMAATÇİ

Türkkan'ın ifadesinin ardından, FETÖ'nün TSK içerisinde yapılanma başkangıcının 86'lı yıllar olduğu gerçeği bir kez daha gündeme geldi.

Fethullah Gülen'in TSK'ya sızma girişiminde ilk hedef 'Personel Şube' ile 'Ölçme Değerlendirme Şubesi' oluyor. Bu şubeler aracılığıyla örgüt ilk kez 1986 yılında askeri liselere giriş sınavlarının sorularını çalıyor. 

Öyle ki 1986 yılında Kuleli Askeri Lisesi'ne alınan 450 öğrenciden 300'ü cemaatten oluyor.

KİM BU 94'LÜLER?

1986 yılında askeri liselere girip 1994 yılında Haro Okulu'ndan mezun olanlar ise, Türkkan'ın bahsettiği 94'lerin konseyini oluşturuyor. Bu mezunların çoğu ise kurmay subaydan oluşuyor. Ve enfazla kurmay ise zaten 94'lüler devresinden çıkıyor.

Tüm bu gerçeklikler Akar'ın darbeci emir subayı Türkkan'ın ifadeleri ile birleşince 15 Temmuz'da gerçekleştirilen hain darbe planlarının 80'li yıllardan beri var olduğu ortaya çıkıyor.

HEDEF Mİ ŞAŞIRTIYOR?

Türkkan'ın bu açıklamalarından sonra ise 'Yurtta Sulh Konseyi' olarak adlandırılan 94 mezunu kurmay subaylardan oluşan bu kişilerin isimlerinin tek tek açıklanması bekleniyor.

Öte yandan bugüne kadar 15 Temmuz ile ilgili bir çok ifade ve iddia ortaya çıkmışken, Türkkan'ın bu ifadelerle doğru mu söylediği yoksa hedef mi şaşırttığı da merak konusu.
Sadecehaber

Konular: levent türkkan, fetö, darbe, tsk,

Yorumlar