GÜNDEM

FETO'nun iadesinde flaş gelişme

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ABD'de bir dizi görüşme yapacak olan AK Parti heyetine başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Mehdi Eker, havaalanında bir basın açıklaması yaptı.

FETO'nun iadesinde flaş gelişme

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için ABD'de bir dizi görüşme yapacak olan AK Parti heyetine başkanlık eden Başbakan Yardımcısı Mehdi Eker, havaalanında bir basın açıklaması yaptı.

"11 EYLÜL NE İSE 15 TEMMUZ O"

Eker, "ABD için 11 Eylül ne ise bizim için de 15 Temmuz odur. ABD''nin bizi anlayışla karşılayacağınız umuyorum." dedi.

Eker açıklamasının devamında, "Doğrudan sayın Cumhurbaşkanımıza, TBMM'ye, masum insanlarımızın hayatına kastedilmiş hain bir terör saldırısıdır. F-16'larla Cumhuriyet tarihinde TBMM bombalanmamıştır. 11 Eylül'de Pentagon nasıl saldırıya uğradıysa, ABD'nin haklı tepkilerini çektiyse, biz bunu nasıl anlayışla karşıladıysak bizim de aynı işbirliği ve anlayışı beklediğimizi görüşmelerimizde dostane biçimde dile getiriyoruz." dedi.

ABD'DE YOĞUN PROGRAM

Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 5 milletvekiliyle ABD'ye gittiklerini ve orada bir dizi görüşme gerçekleştireceklerini söyleyen Başbakan Yardımcısı Eker,  "Yaklaşık 25 ziyaretten oluşan bir program hazırlandı. Oldukça yoğun bir programımız var. Biz AK Parti'yi temsilen gidiyoruz. Tabii bizim gerek FETÖ terör örgütünün elebaşının iadesiyle ilgili gerekse orada Türkiye aleyhine yapılmakta olan lobi faaliyetlerinin bir şekilde olumsuz etkilerini bertaraf etmek için görüşmelerimizi tekrarlayacağız. Bu son heyet olmayacak bundan sonra da arkadaşlarımız gerek parlamento heyeti, gerek bakan arkadaşlarımız gidecek." dedi.

TEHLİKEYE KARŞI UYARI

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Chicago'da bir dizi görüşmelerde bulunduğunu dile getiren Eker, "Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı bu terörist darbe teşebbüsünün etkilerini bertaraf etmek için tabiri caizse bir seferberlik başlatmış durumdayız. Afrika, Asya, ABD, Avrupa'da çok sayıda ülke var. Bu ülkelerde gerçekte onlar için de tehlike olduğunu uyarmak, bunların zararını insanlığa muhtemel zararlarını, potansiyel zararlarını deşifre etmek ve anlatmak önemli." dedi.

SUÇLULARIN İADESİ 

Eker konuşmasının devamında, "ABD'de görüştüğümüz kişilerle bu konunun Türkiye için ne kadar önemli olduğunu, dolayısıyla bunun siyasi karar olduğunu, suçluların iadesi anlaşmasındaki hükümler yerine gelecek. Bir de milletimizin bu konudaki beklentisi, kararlılığı ve bu manadaki taleplerimizi de görüşmelerimiz esnasında dile getireceğiz. Ziyaretimizin temel nedeni bunlardır." açıklamasında bulundu.

Konular: mehdi eker, fetö, türk heyeti, ABD,

Yorumlar