GÜNDEM

FETÖ'nün ipi çekilecek

Çin'in Hangzhou kentinde 4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 11'inci G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderlere teröristbaşı Gülen ve örgütüyle ilgili net mesajlar verecek. Dünya medyasına göre, G-20’de FETÖ’nün ipi çekilecek.

FETÖ'nün ipi çekilecek
 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin'in Hangzhou kentinde 4-5 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 11'inci G-20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, dünya liderlerine 15 Temmuz darbe girişimini anlatacak ve darbenin arkasındaki FETÖ ile ilgili uyarılarını yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi kapsamında devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapacak.

PUTİN'LE GÖRÜŞME SAAT 16.15'TE

Erdoğan, bugün Rusya lideri Putin ile 16.15'te görüşecek. Uçak krizinden sonra 9 Ağustos'ta Rusya'nın St. Petersburg şehrinde ilişkilerin normalleştirilmesi yolunda ilk adımı atan iki lider, bu görüşmeden 25 gün sonra yeniden bir araya gelecek.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinin normalleşmesini sağlayacak adımlar konusunda görüşecek liderler, iki ülke arasındaki üst düzeyli işbirliği mekanizmalarının yeniden canlandırılması ile ekonomi, ticaret ve enerji alanları başta olmak üzere karşılıklı işbirliği çalışmalarını masaya yatıracak.

Erdoğan ve Putin, başta Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu olmak üzere Suriye'deki gelişmeleri de bu görüşmede detaylı olarak ele alacak. Erdoğan'ın bir diğer önemli görüşmesi ise ABD Başkanı Obama ile olacak. Erdoğan, Obama ile görüşmesinde 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili bilgi aktaracak ve darbenin planlayıcısı olan Fetullah Gülen'in iadesi konusunu en üst düzeyde gündeme getirecek. ABD Başkan Yardımcısı Biden ile görüşmesinde Gülen'in iade edilene kadar gözaltına alınmasını isteyen Erdoğan, bu talebi Obama'ya da iletecek.

170 ÜLKEDE CIA DESTEKLİ HAİNLİK

FETÖ'nün dünyada 170 ülkeye yayılmış bir yapılanma olduğuna dikkat çekecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile mücadele konusunda mevkidaşlarından destek isteyecek. Erdoğan, liderleri, FETÖ'nün, kendi ülkelerinde eğitim hizmeti adı altında yaptığı faaliyetler konusunda uyaracak ve gerekli tedbirlerin alınmasını isteyecek. Uluslararası medya, Erdoğan'ın G-20'de FETÖ'nün ipini çekeceğini iddia etti.

Erdoğan, G-20'de Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya Şansölyesi Merkel ve İtalyan Başbakanı Renzi ile dörtlü bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantıda Türkiye'nin AB üyeliği süreci ve mülteci sorunu ele alınacak...

Konular: obama, terörist, G20, erdoğan,

Yorumlar