GÜNDEM

FETÖ'nün maaş kumpası

Terör örgütü FETÖ'nün bağlantılı olduğu şirketlerin, vergi müfettişlerine ahlaksız teklif yaptığı ortaya çıktı.

FETÖ'nün maaş kumpası
Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mali ayağı çökertilirken, işini doğru yapan müfettişlere ‘maaş kumpası’ kurulduğu ortaya çıktı.

AHLAKSIZ TEKLİFTE BULUNDULAR

Edinilen bilgilere göre FETÖ’ye yakın şirketlerde kendilerinden olmayan vergi müfettişlerine farklı şirketler üzerinden iş teklifi yapılıyor. Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre alanında uzmanlaşmış ve kendisini yetiştirmiş müfettişler, FETÖ ile irtibatlı şirketlerde incelemeye gittiklerinde işini yapmalarını engellemek için ahlaksız teklifte bulunuyorlar.

MÜFETTİŞLERE REKOR MAAŞ TEKLİFİ

Vergi kaçırdıkları ortaya çıkmasını ve yüklü miktarda cezayla karşı karşıya kalmayı istemeyen söz konusu şirketlerin yöneticilerinin, vergi müfettişlerine rekor maaş teklifleri yaptıkları belirlendi. Yaklaşık 5 bin Türk Lirası maaş alan deneyimli bir müfettişe 15-20 bin lira maaşla farklı bir şirkette iş teklifi yapıldığı belirtiliyor. Söz konusu rakam şirketin büyüklüğü ve incelemenin önemine göre daha da yükselebiliyor.

VERGİ CEZASI YEMEMEK İÇİN
Vergi Denetim Kurulu’nun (VDK) FETÖ ile irtibatı olmayan uzman müfettişlerine bazı şirketlerden yüksek fiyatla finans ve vergi danışmanlığı işi teklifleri geldiğine dikkat çeken Bakanlık kaynakları, “Bunların bir bölümü masum görünümlü cemaatle ilgisi olmadığı ifade edilen şirketler üzerinden yapılıyor. Kendisini yetiştirmiş müfettişleri şirketlerinde istihdam etmek istiyorlar. Ancak bazılarının da kasıtlı yapıldığına yönelik iddialar var. 10 milyonlarca dolarlık vergi cezası yememek için bazı müfettişlerin kafalarının yüksek maaş ile çelinmeye çalışıldığına yönelik bilgiler alıyoruz.” dedi.

Konular: teklif, vergi müfettişi, fetö, ceza,

Yorumlar