GÜNDEM

GATA artık sivil mezun verecek

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, GATA'dan mezun olacak öğrencilerin artık sivil olacağını belirtti.

GATA artık sivil mezun verecek
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ile Haydarpaşa'daki öğrencilerin eskiden askeri şahıs olduklarını belirterek, "İçlerinde çok az da olsa sivil görevliler olmakla birlikte askeri şahıslardı. Bu öğrencilerin hepsi artık sivil öğrenci oldu." dedi.

Erdöl, yaptığı açıklamada, 669 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile Gülhane Askeri Tıp Akademisinin (GATA) bünyesinde bulunan (Ankara'daki GATA ile Haydarpaşa'da şimdiki ismiyle Sultan Abdülhamit Hastanesi) iki hastanenin sağlık işletmesinin Sağlık Bakanlığına devredildiğini anımsattı.

Bu kapsamda öğrencilerin tamamının, öğretim üyelerinin ise büyük kısmının Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildiğini ifade eden Erdöl, KHK'nın bu öğrencilerin dağıtılmalarını hüküm altına aldığını, YÖK'ün yaptığı değerlendirme sonunda da bütün öğrencilerin kendilerine dağıtıldığını kaydetti.

ASKERİ PERSONEL OALRAK DEVAM EDECEKLER

Haydarpaşa'da ve Gülhane'deki uzmanlık öğrencilerinin kendilerine verildiğini söyleyen Erdöl,  "Gelinen noktada bu öğrenciler eskiden askeri şahıstı. İçlerinde çok az da olsa sivil görevliler olmakla birlikte askeri şahıslardı. Bu öğrencilerin hepsi artık sivil öğrenci oldu. 200 civarında da yabancı, dost ve kardeş ülkelerden gelmiş öğrenciler vardı. Onlar da askeri statüde yetiştirilmek üzere gelmiş öğrencilerdi. Yine aynı şekilde öğrenciliklerine devam edecekler ve mezun olduklarında kendi ülkelerine gidecekler ve orada askeri personel olarak devam edecekler." dedi.

"BİZ HEKİM YETİŞTİRİYORUZ"

Askeri hekimle sivil hekimin aynı olduğunu dile getiren Erdöl, "Harp uçağını kullanmakla yolcu uçağını kullanmanın özellikleri farklıdır ama askeri beyin ameliyatıyla sivil beyin ameliyatının farklılığı diye bir şey söz konusu değil. Dolayısıyla hekim askerse de hekimdir, sivil hekimse de hekimdir. Biz hekim yetiştiriyoruz." dedi.

Öğrencilerin sivil bir öğrenci olarak yurtlarda kalmak isteyenlerin yurtta kalacaklarını belirten Erdöl, "İstemeyen kalmayacak. Tamamen özgür iradeleriyle karar verecekleri bir husus olacak." diye konuştu.

SİVİL MEZUN OLACAKLAR

 Erdöl okullarından mezun olacakların sivil birer hekim olarak mezun olacaklarını da belirtti. 

ASKERİ HEKİMLİK BİTMEDİ

Gülhane'nin geleneğine ve geleceğine sahip çıkacaklarını dile getiren Erdöl, " 'Askeri hekimlik bitti, askerler ne olacak?' gibi bir tereddüde asla düşülmesin...Askeri hekimliğe herhangi bir halel gelmiş değil." diye konuştu.

Konular: askeri hastane, sağlık birimi, GATA, sivil,

Yorumlar