GÜNDEM

Gavur, gavurluğunu yapıyor!

Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugün "Gavur gavurluğunu yapıyor!" başlıklı yazısında "Kafirler tek millettir." sözünü doğrulayan yazı kaleme aldı.

Gavur, gavurluğunu yapıyor!
Habertürk yazarı Murat Bardakçı bugün "Gavur, gavurluğunu yapıyor!" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Bardakçı, aslında Hollanda'nın Türkiye'ye karşı olan tavrının oradaki yaklaşan seçimlerden dolayı olmadığını bunun Türklere karşı olan kinden kaynaklandığını yazdı. 

Bardakçı, Almanya'nın sözde ermeni soykırımını kabul etmesinin ardından Berlin'deki Meclis binasının önündeki olayı hatırlatarak "Ermeniler kırmızı, mavi ve turuncu bayraklarını açıp sloganlar ve şarkılar refakatinde sevinçten raks ederlerken sol üst köşesinde haçın bulunduğu mavi - beyaz bayrakları ile Yunanlılar da koşa koşa gelmişler ve onlar da dansetmeye başlamışlardı" şeklinde yazdıktan sonra "Apostol ile Helen, Agop ile Takuhi’yi bu mutlu günlerinde yalnız bırakmamış ve “Kâfirler tek millettir” sözünü doğrulamışlardı..." diyerek tepkisini gösterdi.

Bardakçı yazısının devamında, Avrupalıların hala Osmanlı'dan korktuklarını ve Hollandalıların İspanyol esaretinden kurtulmak için Osmanlı'nın eteklerini nasıl öptüklerini kaleme aldı.

İşte o yazı;

Yazının başlığının fazla sert olduğunu düşünebilirsiniz ama meselenin aslı maalesef budur: Gâvur, gâvurluğunu yapıyor! Üstelik böyle yapmaları da yeni bir şey değil, asırlardan buyana devam eden âdetleri!

Geçen hafta yaşadıklarımızı düşünün: Bakanların referandum öncesinde Avrupa’daki gurbetçilerimizle biraraya gelebilmeleri için yaptıkları hazırlıklar mesele oldu, toplantılar binbir bahane ile iptal edildi, “Gelirdin, gelemezdin” tartışmaları yaşandı, daha başka Avrupa ülkeleri ile de karşı karşıya geldik ve işler Hollanda’da çığrından çıktı!

Bütün bunların sebebi ise iddia ettikleri gibi öyle demokrasi, güvenlik, içişleri derdi vesaire değil, bize karşı tarihten gelen, asırlar öncesine dayanan antipatidir!

Refaha, rahat ve sıkıntısız bir hayat tarzına kavuşmanın yolunun “Avrupalılaşmak” maksadıyla yeni kimliklere bürünmekten ibaret olduğunu zannedip kendi kendimize istediğimiz kadar bu yolda ilerlediğimize yahut çoktaaaan Avrupalı olduğumuza inanalım; “Bakın, tamamen değiştik; artık biz de sizler gibiyiz” diye konuşup etrafı güldürelim, öyle olabilmek için bitmek tükenmek bilmeyen çabalar gösterelim ama ne çare, olmuyoruz ve olamayız! Uğraşalım, didinelim, edelim, âdetlerimizden, yaşayışımızdan, huylarımızdan vazgeçelim, hattâ inançlarımızdan bile verebildiğimiz kadar taviz verelim, boşuna! “Tamam, artık bizler gibisin ve bizdensin” demeleri, yüzlerce senelik antipatiyi unutmaları mümkün değildir!

Dolayısı ile, Rotterdam’da geçen gece yaşananların temelinde Hollanda’da önümüzdeki hafta yapılacak seçimlerden kaynaklanan bir siyasî manevra falan değil, işte bu hoşlanmazlık, yani Türkiye’nin ve Türkler’in bambaşka bir âlemin mensupları gibi görülmesi vardır!

Alman Federal Meclisi’nin geçen senenin Haziran’ında 1915 olaylarını “soykırım” diye niteleyen metni kabulünden hemen sonra Berlin’de, Meclis binasının önünde yapılan kutlamaları hatırlar mısınız?


Yazının devamı için tıklayınız

Konular: habertürk, Murat Bardakçı,

Yorumlar