GÜNDEM

Gazi Meclis'e yeni proje

15 Temmuz'da FETÖ'nün yaptığı darbe girişiminde cuntacı hainler tarafından bombalanan TBMM'nin onarımı için kollar sıvandı.

Gazi Meclis'e yeni proje
15 Temmuz gecesi darbeciler tarafından bombalanan Meclis'in yeni konsepti için kollar sıvandı.

MECLİSTE 'DEMOKRASİ YOLU'

Tamirat için 120 milyon liralık bütçe hazırlandı. Ziyaretçi kabul bölümünün yan tarafında bombanın isabet ettiği yere doğru bir 'demokrasi yolu' da olacak.

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında bombaların hedefi olan Meclis'i TBMM İdare Amiri Salim Uslu inceledi. Salim Uslu, tadilatın ardından gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. Uslu, “Ziyaretçi kabulün yan tarafında bombanın düştüğü yere doğru bir 'demokrasi yolu' olacak. Mevcut yolu mu 'demokrasi yolu' mu yapacağız yoksa kapıdan çıkar çıkmaz oraya bir yol yapıp, sağını, solunu resimlerle mi müze haline getireceğiz ona zamanla karar vereceğiz.” dedi.

SIĞINAK İHTİYACI

Türkiye gazetesindeki habere göre; Bir gazetecinin, “A ve B blokların yıkılma kararı alındı mı?” sorusuna ise, kararın henüz alınmadığını, çalışmaların devam ettiğini ama her halükarda bir sığınak ihtiyacının bulunduğunun kesin olduğunu söyledi.

Uslu, “Mevcut sığınağımızın yapıldığı tarihi dikkate alınırsa, konvansiyonel silahlara göre yapılmıştır. Halbuki daha sonraki gelişmeler dikkate alındığında, Meclis'in çalışmasına elverişli bir çalışma ortamı olacak şekilde yapılacak. Bunun yanında revir, basın merkezi, TV'nin görev yapabileceği, Allah korusun böyle bir durum söz konusu olursa Meclis'in çalışmalarına daha mini bir yerde devam edeceği yerimiz olacak ama yerin altında olacak. Onunla ilgili çalışmalar henüz devam ediyor.” diye konuştu.

'MİLLETİN MECLİSİNİ MİLLET YAPAR'

Meclis'teki çalışmaları Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği'nin (GYODER) yaptığını anımsatan Uslu, “Maliyet hesapları henüz çıkmadı ama zannediyorum şu anda 120 milyon liralık bir bütçe hazırlandı. Burada elbette Meclis bunu yapabilir ama biz daha çok, 'milletin Meclisi'ni millet yapar' sloganıyla böyle bir kampanyanın başlatılmasını doğru bulduk. Protokol imzalandı” dedi.

ANA BİNA 1 EKİM'E YETİŞECEK

Uslu, Meclis'in ana binasının 1 Ekim'e yetişeceğini, milletvekillerinin dışarıdan getirdikleri bazı misafirlerle basın toplantısı yapma isteğinin oluştuğunu, buna ilişkin Halkla İlişkiler Binası'nda basın toplantı salonu oluşturduklarını bildirdi.

Konular: bombalama, proje, Tbmm, 15 temmuz,

Yorumlar