GÜNDEM

Gezi zekalıların sponsoru George Soros, referandum sonrası yine hortladı!

16 Nisan'da yapılan referandum sonuçlarının Türk milletinin iradesi ile "Evet" çıkmasının ardından, Gezi olayları sırasında eylemlere destek veren George Soros'un kendisiyle beraber hain planları da ortaya çıktı.  

Gezi zekalıların sponsoru George Soros, referandum sonrası yine hortladı!
2013 yılında hükümete karşı ayaklanan çapulcuların başlattığı Gezi hareketine yüklü miktarda destek veren, George Soros 16 Nisan'da yapılan referandum sonrası tekrar ortaya çıktı.

Soros'la beraber Türkiye aleyhine olan hain planlar da yeniden devreye girdi.

Türkiye karşıtı kampanya

Soros'un çatı örgütü olan Açık Toplum Enstitüsü, Human Rights Watch (HRW – İnsan Hakları İzleme Örgütü) kuruluşunu Türkiye'deki referandum sonrası küçük çapta başlayan protestoları kaosa dönüştürmek için görevlendirdi.

Soros, 10 yıl boyunca 1 milyar dolar paraya boğduğu HRW'den Türkiye karşıtı yayınlar yapmasını istedi. HRW ise Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı kampanyalarına hız verdi.

İşte yalan ve iftira dolu o paylaşımlar ve kampanyalar:

Tutuklu HDP'lileri koruma altına aldı 

20 Mart'ta HRW'nin hazırladığı haberde "Referandum yolunda Kürt muhalefet kırıldı, vekilleri hapishaneye gönderildi, seçilmiş belediye başkanları yerlerinden edildi" başlıklı ifadeler kullanılması dikkat çekiyor.

Haberde "Hükümet Kürt yanlısı olan demokratik muhalefet üyesi 13 kişiyi hapishaneye gönderdi, 82 belediyenin kontrolünü ele geçirdi" ifadeleriyle karalama kampanyası başlatılmıştı.'OHAL'i bitirin, idamı reddedin'  

17 Nisan'da "Referandumun ardından OHAL'i bitirin. Eşit hakları destekleyin ve idam cezasını reddedin" başlıklı kampanya düzenleyen HRW, bu kez de OHAL'in uzatılma kararını gerekçelerini göz ardı ederek 'siyasi baskı dalgası yaratma' olarak tanımladı.

HRW Türkiye direktörü Emma Sinclair-Webb ise mühürsüz zarfların sayılmasını konu alan yazısıyla sandığın hükmünü tanımadığını ilan etti.Makalede ifşa ettiler 

4 Nisan'da HRW'nin yayımladığı "Türkiye'nin Anayasa Referandumu: Sorular ve cevaplar" başlıklı makalede şu ifadeler Soros'un durduğu noktayı da açıkça ifşa eder nitelikte:

"Demokrasi ve kontrol-denge mekanizmaları otoritenin demokratik saygınlığı için önemlidir. Bunun için en önemli mekanizma güçler ayrılığı ilkesidir."

"Başkan yargı üzerinde artmış bir otoriteye sahip olacak ki Türkiye'de yargı siyasi etki altında ve bu değişiklik yargı bağımsızlığını daha da azaltacak."

"Bağımsız medya Türkiye'de susturuldu. 160 medya ve kuruluş kapatıldı ve 120 gazeteci hapishanelerde.HDP'nin iki lideri ve üyeleri cezaevlerine atıldı. Venedik Komisyonu'nun da belirttiği gibi bu koşullarda tek taraflı ve gazeteciler için aşırı zor bir ortamda seçim düzenlenecek."Polislerin mesailerine eylem ayarı 

Gezi benzeri olaylar çıkarmak için provokasyona başlayan gruplar, Kadıköy, Beşiktaş, Kartal ve Maltepe'de her akşam protesto gösterisi yapıyor. Bu eylemleri 1 Mayıs öncesinde fırsata dönüştürmek isteyen marjinal örgütlere karşı da polis alarmda.

İstanbul Emniyeti 12 saat mesainin ardından 24 saat dinlenme modelinde olan çalışma sistemini 12 saat çalışma ve 12 saat dinlenme modeline geçti. Uygulama 1 Mayıs'a kadar sürecek.40 kişi gözaltında

Referandumun ardından 'Hayır'cıları sosyal medyadan sokaklara çağırarak, provokatif eylem ortamı hazırladıkları ileri sürülen aralarında ÖDP'li yönetici Mesut Geçgel'in de bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı.Açıkça 'Gezi'ye çağırdılar!

Guardian, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ağır hakaretlerde bulunup büyüyen Türkiye'yi engellemek için daha önce de olduğu gibi sivil toplumun yeniden bir direniş başlatması gerektiğini yazdı.

İşte Batı'daki kışkırtıcı o söylemler:

"Guardian: Türkiye’nin siyasi tarihinde iç karartıcı ve sonu bilinmeyen yeni bir döneme girdiğini söylemek abartı olmaz."

“Türkiye’de sivil toplum, 2013’teki Gezi Parkı eylerimlerinde olduğu gibi yeniden başlayabileceğini ve bunların avrupanın sunabileceği bütün desteği hak eden kişiler olduğunu söyledi."

New York Times'ın dünkü başyazısında, "NATO Türkiye'deki demokrasi yanlılarını teşvik ederken, Erdoğan'ın otokratik eğilimlerini yatıştırmak için gerekeni yapmalı." ifadeleri ise dikkat çekti.

Konular: George Soros, gezi, türkiye, referandum,

Yorumlar