GÜNDEM

Göktürk'1'in geç fırlatılmasının nedeni İsrail

2012'de Çin'den fırlatılan Göktürk-2'den daha önce fırlatılması gereken Göktürk-1'in 2016'ya kalmasının nedeni ise İsrail.

Göktürk'1'in geç fırlatılmasının nedeni İsrail
Göktürk-1 Projesi kapsamında Milli Savunma Bakanlığı ve Telespazio şirketi arasında, 2009 yılı Temmuz ayında bir anlaşma imzalanmıştı.

İsrail, Göktürk-1'i engellemeye çalıştı

En büyük amacı, herhangi bir kısıtlama olmadan Dünya üzerindeki her bölgeden askeri istihbarat amacıyla yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmek olan Göktürk-1 uydusunun kamera sistemi ve kritik elekto-optik bölümlerinden bazılarını tedarik eden İsrail, Türkiye’nin bu böyle bir teknolojik kabiliyete sahip olmasını istemediği için Telespazio şirketinin hissedarı olan Fransız Thales şirketine baskı kurmaya başladı.

Türkiye para ödemeyeceğini söyledi

Ayrıca, İsrail Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinden geçerken görüntü almamasını istedi. Bu isteğe itiraz eden Türkiye ise görüntüde kısıtlama olmamasının garantisini isteyerek, aksi takdirde para ödemesinin yapılmayacağını belirtti.
Şirketin Türkiye’nin talebini reddetmesinin ardından Türkiye ödemeyi durdurma kararı aldı.Türk yapımı Göktürk-2 Çin'den fırlatıldı

Tüm bu gelişmeler üzerine Türkiye, donanımları ve yazılımları Türk mühendislerine ait olan Göktürk-2 uydusunu 2012’de Çin’den fırlattı.

Fransız şirket geri adım attı

Bunun ardından geri adım atan Fransız şirket, Türkiye’nin isteklerini kabul ederek görüntü kısıtlaması olmayacağının garantisi verdi. 

Konular: çin, göktürk,

Yorumlar