GÜNDEM

Görmez'den İsrail'e 'ezan' tepkisi

İsrail'in geçtiğimiz günlerde meclisinde oylamaya sunduğu 'Ezan yasaklansın' tasarısına Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez sert tepki gösterdi. Görmez, "İslam'ın ve Kudüs'teki Müslümanların varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Görmez'den İsrail'e 'ezan' tepkisi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İsrail'in camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına ilişkin, "İslam'ın ve Kudüs'teki Müslümanların varlığını inkar manasına gelir. Ezanı yasaklamak, Müslümanların ve İslam'ın tarih boyunca Kudüs'teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir." değerlendirmesini yaptı.

Görmez, şu ifadeleri kullandı:

 "Ezanı yasaklamak, Müslümanların ve İslamın tarih boyuncaki Kudüs'teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir"

Skandal tasarı ertelendi

İsrail'de ezanın hoparlörlerden okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısının Knesset'teki genel kurulda oylanmaya sunulması ertelendi. Yahudot HaTora'ya bağlı Sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının, Yahudi ritüellerine de dokunacağını savunarak yasa tasarısına karşı çıktıklarını belirtti.

Görmez, İsrail açıklamasını Katar ziyareti sırasında yaptı. Katar ziyareti kapsamında, Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Gays bin Mubarek el-Kuvari ile görüştü.

Din eğitimi ve din hizmetleri alanındaki işbirliğinin değerlendirildiği görüşmede, Müslüman azınlıkların yaşadığı coğrafyalarda, din eğitimi ve din hizmetleri imkanları ele alındı.

Katar devletine, Emirine ve halkına 15 Temmuz darbe girişimi sırasında verdiği destekten dolayı teşekkür eden Görmez, şunları kaydetti:

"Birinci teşekkürümüz, 15 Temmuz gecesinin ilk anlarında Türkiye'ye, Türk halkına ve iradesine destek olarak ortaya koydukları tavırdan dolayı. Pek çok ülke o gece tereddüt yaşarken, Katar ilk andan itibaren Türk halkının iradesinin yanında oldu.

İkinci teşekkürüm hem kendi adıma hem de yeryüzündeki bütün Müslüman mazlumlar adına olacak. Dünyanın her tarafında zor durumda olan, bilhassa tarihin bu en zor sürecinde dünyanın her tarafında zorluklar içerisinde kıvranan Müslüman kardeşlerimize Katar devletinin cömertçe el uzatmış olmasından dolayı teşekkür etmek istiyorum."

"İki ülkenin birlikteliği tüm İslam ümmeti açısından faydalı"


Katar devletine, Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların eğitimi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı ile yaptığı çalışmalar için de teşekkür eden Görmez, "Geçen sene Gazze'yi ziyaret ettiğimde, yine Katar devletinin Gazze'nin yeniden inşasındaki çalışmalarını yerinde gördüm." dedi.

Ziyaretin iki önemli sebebi olduğunu ifade eden Görmez, bunlardan birincisinin dünyanın muhtelif yerlerinde Müslüman azınlıklara yönelik hizmetleri birleştirmeye yönelik teklifleri ele almak olduğunu kaydetti. Türkiye ve Katar arasında uzun süredir devam eden siyasi ve ekonomik ilişkilerin, aynı zamanda dini, ilmi ve manevi alanlarda da gelişmesinin her iki ülke ilişkilerini güçlendireceğini belirten Görmez, İslam ümmetinin içinden geçtiği bu zor süreçte bu durumun hem her iki ülke için hem de İslam ümmeti açısından faydalı olacağına inandığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Gays bin Mubarek el-Kuvari ile görüştü.
Görmez, şunları kaydetti:
"Sayın Bakan ifade ettiği gibi, İslamın ve İslam ümmetinin içinden geçtiği bu zor süreçte bilhassa bütün dünyada İslam imajının çok kötü bir şekilde gösterilmesi, İslamofobianın bir nefrete ve düşmanlığa dönüşmesi, İslami değerlerin, yer yüzünde tahrip edilmiş olması, İslama hizmet eden bütün kurumları birlikte hareket etmeye icbar etmiştir."

Katar Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Gays bin Mubarek el-Kuvari, ziyaretin, iki ülke arasında gelişen ilişkilerin bir sonucu olduğunu belirtti.

İki ülke arasında ortak değerler ve ortak sorunlar olduğunu ifade eden el-Kuvari, "Bunların başında dini ve İslami işlerin yürütülmesi, İslam imajını düzeltmek ve İslami değerleri ortaya çıkartmak geliyor. Ümmetin gerçek mevkisine ulaşması için, İslamı yeniden ayağa kaldırmak için çalışmamız gerekiyor." dedi.

Konular: israil, mehmet görmez,

Yorumlar