GÜNDEM

Hollanda'nın amacı savaş çıkartmak mıydı?

Hollanda’danın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya yönelik kabul edilemez tavrın ardından yaşanan skandalın arkasında ne tür bir planı vardı?

Hollanda'nın amacı savaş çıkartmak mıydı?
Rotterdam Belediye Başkanı Aboutaleb, Hollanda devlet televizyonu NOS’ta skandal bir itirafta bulundu. Bakan Kaya’nın korumalarının silah çekebileceğini düşünerek Hollanda polisine ateş izni verdim' dedi.

Rotterdam Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın aracının durdurulması ve sonrasında sınır dışı edilmesi olayında Hollanda Özel Timi'ne ateş izni verildiğini söyledi.

Aboutaleb, kamu yayın kuruluşu NOS TV'te yaptığı açıklamada, Bakan Kaya'nın yanında "geniş omuzlu" 12 kişinin bulunduğunu ve o kişilerin silahlı olup olmadığını bilmediklerini ifade ederek "Bu durum korkutucuydu." dedi. Bakan Kaya'nın yanındaki kişilerin ateş etme ihtimalini düşündükleri için özel tim gönderdiklerini belirten Aboutaleb, "Bunun sebebi, olası bir saldırıda bizim orada olaya hâkim olabilmemizdi" ifadesini kullandı.

Korumalar ve bakan vurulsaydı ne olurdu?  

Eğer Bakan Fatma Betül Sayan Kaya vurulsaydı, Türkiye ile Hollanda arasında olası bir savaşın çıkma olasılığı çok yüksekti. Böyle bir durumda da iki ülke de NATO'ya üye olduğundan uzun süre çözülemeyen bir kriz ortaya çıkacaktı.

Peki emir kimden geldi?

Hollanda küçük ölçekli bir ülke. Türkiye'nin ancak bir şehrine denk gelebilecek bir ülkenin Türkiye ile baş etmesi imkansız. Şimdi herkesin merak ettiği soru şu: 'Peki Hollanda bu emri kimden aldı?'

 

Konular: nato, türkiye, Hollanda, savaş,

Yorumlar