GÜNDEM

İfadeye gitmeyen İspanyol başkan gözaltında

İspanya'nın Katalonya bölgesinin Berga kasabasında belediye başkanlığı yapan Montse Venturos gözaltına alındı. HDP'li milletvekilleri gibi mahkemenin çağrısına kayıtsız kalan ve mahkemeye gitmeyen, ayrılıkçı bir dil kullanan belediye başkanı gözaltına alındı. Terör örgütlerine kucak açan ve HDP'ye sahip çıkan Batılı ülkeler...

İfadeye gitmeyen İspanyol başkan gözaltında

İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetimindeki Berga kasabasının kadın belediye başkanı Montse Venturos, ayrılıkçı girişimleri ve mahkeme çağrısına kayıtsız kalması nedeniyle gözaltına alındı. Türkiye'yi HDP'ye yapılan terör operasyonu sebebiyle ağır şekilde eleştiren Batı, İspanya'daki olaya sessiz kaldı.


Katalonya flaması asmıştı

İspanyol haber ajansı EFE, yaklaşık 16 bin nüfuslu Berga kasabasının belediye başkanının bu sabah polis tarafından evine düzenlenen operasyonda gözaltına alındığını duyurdu. Katalonya'da radikal sol görüşlü Halk Birliği Adaylığı (CUP) partisinden Montse Venturos adlı kadın belediye başkanının, İspanya'da geçen yıl 20 Aralık'ta yapılan genel seçimlerde ve 27 Eylül'de Katalonya'daki yerel parlamento seçimlerinde belediye binasının girişine asılan ayrılıkçı Katalonya flamasından dolayı soruşturulduğu belirtildi.

Gözaltına alındı

Polis kaynakları, mahkemenin ifade vermesi için kendisine yaptığı davetlere bu zamana kadar cevap vermeyen ve hakimin karşısına çıkmayı reddeden Venturos'un ifadesinin alınması için gözaltına alındığı ve mahkemeye çıkarılacağını bildirdi.

HDP ile aynı dili kullanmıştı gözaltına alındı

Bu arada CUP partisi, Venturos'un gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılacak olmasını protesto etmek için Berga'da mahkeme binası önünde eylem yapılması çağrısı yaptı. Hakkındaki soruşturmadan dolayı hakim tarafından iki kez ifade vermeye çağırılan Belediye Başkanı Venturos, belediyenin internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, "İtaatsizliğe devam edeceğim ve mahkemeye gitmeyeceğim. Sadece halkın önünde hesap veririm." ifadesini kullanmıştı.

Konular: İspanya,

Yorumlar